پیشروی ارتش سوریه در جبهه شمالی حلب؛ حمله زمینی قریب الوقوع در جبهه شرقی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشروی ارتش سوریه در جبهه شمالی حلب؛ حمله زمینی قریب الوقوع در جبهه شرقی

ارتش سوریه روز شنبه موفق شد به پبشرفت های قابل توجهی در جبهه شمالی حلب دست یابد. نیروهای وفادار به بشار اسد، رییس جمهوری این کشور موفق شدند با بمباران مواضع مخالفان اسلامگرای رژیم و وادار کردن آنها به عقب نشینی کنترل اردوگاه «حندرات» و محور اصلی شهرک «شقیف» را بدست بگیرند.

با این حال، به گزارش سازمان غیردولتی دیده بان حقوق بشر سوریه در جریان این بمباران ها تعداد زیادی از غیرنظامیان حلب کشته شده اند. تنها در روز شنبه ۲۵ نفر در جریان این حملات هوایی جان خود را از دست دادند.

یوسف، یکی از ساکنان حلب در مورد وضعیت حاکم بر شرق این شهر می گوید: «نیروهای دولتی با موشک های سنگین که پس از اصابت موج تولید می کنند شهر را هدف قرار می دهند. همین امروز صبح هفت کودک و مادرشان کشته شدند. قربانیان دیگری هم هستند. تشکیلات دفاع غیرنظامی در شهر وجود ندارد و {اسد} کشور را ویران کرده. هیچ حفاظتی از ما صورت نمی گیرد و از کمک های اولیه هم خبری نیست. او کشور را ویران کرده و عده زیادی را کشته است. خیلی ها زیر آوار بمباران مانده اند و ما تا این لحظه در حال بیرون کشیدن آنها از زیر آوار هستیم.»

ارتش سوریه به بمب باران همزمان مواضع مخالفان رژیم در چندین نقطه شرقی حلب شدت بخشیده و گفته می شود دمشق با حمایت همپیمانان خود و پیشتیبانی نیروی هوایی و آتش توپخانه، عملیات «همه جانبه» ای شامل یک حمله زمینی وسیع را با هدف تسلط بر مناطق بیشتری از حلب به ویژه شهرک راهبردی «معردس» در دستور کار قرار داده است.

این در حالیست که عدم اجماع بین المللی بر سر شیوه توقف خشونت ها در سوریه دامنه بحران انسانی در این کشور را تشدید کرده است. به گزارش یونیسف با تداوم حملات هوایی و آسیب دیدن مخازن تصفیه، حدود دو میلیون نفر از ساکنان حلب از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم شده اند.