همه پرسی در آذربایجان برای افزایش قدرت رئیس جمهوری

همه پرسی در آذربایجان برای افزایش قدرت رئیس جمهوری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جمهوری آذربایجان خود را برای برگزاری یک همه پرسی دیگر در زمینه اصلاحات در قانون اساسی آماده می کند.

آگهی

جمهوری آذربایجان خود را برای برگزاری یک همه پرسی دیگر در زمینه اصلاحات در قانون اساسی آماده می کند. این همه پرسی که دوشنبه (۲۶ سپتامبر- پنجم مهر) برگزار می شود عمدتا به افزایش بی سابقه قدرت و اختیارت رئیس جمهوری نظر دارد و با تغییر موازنه قدرت می تواند راه را برای تثبیت نظامی با حاکمیت مطلقه هموار کند.

مقام های آذربایجان این اصلاحات را برای تضمین ثبات در کشور ضروری می دانند. رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آذربایجان در این باره گفت: « ثبات دولت و اداره موثر آن به لحاظ راهبردی موضوع مهمی است. از این منظر برگزاری رفراندمی در راستای اصلاحات می توان ثبات بیشتر، پویایی بیشتر و توسعه مستمر کشور را تضمین کند.»

از جمله اصلاحاتی مهم مورد نظر الهام علی یف، افزایش مدت ریاست جمهوری از پنج به هفت سال و ایجاد پست های معاون و معاون اول رئیس جمهوری است.

اما مخالفان این همه پرسی را راهی برای افزایش قدرت حکومتی می دانند که به گفته آنها در شکل کنونی اش هم مستبد است. امین اصلانف، مشاور مرکز ابتکار مدنی قفقازدر این باره گفت: «رئیس جمهوری آذربایجان در عمل تمام قدرت را در اختیار دارد. او قدرتمندترین فرد در آذربایجان است. با اینحال او محدودیت ها و مسئولیت های قانونی هم دارد. با چنین تغییراتی او می خواهد به قدرت عملی خود مشروعیت ببخشد.»

هفته گذشته معترضان با برپایی تظاهراتی در پایتخت مخالفت خود را با این همه پرسی نشان دادند. پلیس شماری از آنها را بازداشت کرد.

الهام علی يف، رئیس جمهور ۵۴ ساله آذربایجان در سال ۲۰۰۳ جانشین پدرش شد و تا به امروز سکان هدایت کشور را در اختیار دارد. او هفت سال پیش از طریق رفراندم دیگری محدودیت دوره ریاست جمهوری را برداشت تا مسیر برای سومین دوره زمامداری اش هموار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاکستان بزرگترین قرارداد فروش جت جنگنده را با آذربایجان امضا می‌کند

آذربایجان خرید پهپاد‌های مسلح و دوربرد از ترکیه را تایید کرد؛ ویژگی‌های متفاوت آکینجی چیست؟

نگاهی به انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان؛ علی‌اف در صدد بهره‌برداری از «پیروزی» در قره‌باغ