توافقنامه صلح کلمبیا به شورای امنیت داده شد

توافقنامه صلح کلمبیا به شورای امنیت داده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس جمهوری کلمبیا، توافقنامه صلحی را که قرار است به جنگ داخلی در این کشور پایان بدهد، رسما به شورای امنیت سازمان ملل متحد تقدیم کرد.

آگهی

رئیس جمهوری کلمبیا، توافقنامه صلحی را که قرار است به جنگ داخلی در این کشور پایان بدهد، رسما به شورای امنیت سازمان ملل متحد تقدیم کرد. بر اساس این پیمان صلح، نیروهای دولتی و شورشیان چپگرای فارک از پنجاه سال رویارویی مسلحانه دست می کشند.

این توافقنامه تا چند روز دیگر در پایتخت کلمبیا توسط نمایندگان دو طرف امضا می شود و ده روز دیگر در یک همه پرسی به رای مردم گذاشته می شود.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «من امروز، در روز بین المللی صلح با صدا و قلبی مطمئن به پایان جنگ در کلمبیا به اینجا آمده ام.»

او در این سخنرانی ضمن تقدیر از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفت: «در کشور ما، سرمایه هایی که در جنگ هزینه می شد، حالا برای بهبود وضعیت آموزشی، بهداشتی و امنیتی مردم کشور هزینه خواهد شد. کلمبیا آغوش خود را به روی جهان باز می کند.»

گفتگوهای صلح بین دولت و گروه فارک حدود دو ماه قبل با امضای توافقنامه آتش بس وارد مرحله جدیدی شد. بر اساس این توافقنامه، گروه فارک تعهد داده بود که با خلع سلاح خود، تبدیل به یک گروه سیاسی شود.

حدود یک ماه قبل نمایندگان دولت کلمبیا و گروه فارک، در کوبا پیمان صلح پایدار بین خود را امضا کردند. مذاکرات طولانی بین این دو گروه حدود ۴ سال قبل با میانجیگری دولت کوبا آغاز شد.

جنگ داخلی در کلمبیا که بیش از ۵۰ سال طول کشید، طولانی ترین جنگ در آمریکای جنوبی بوده است که باعث مرگ دست کم ۲۶۰ هزار نفر شده و میلیونها نفر را بی خانمان کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ زنان فلسطینی و اسرائیلی همزمان با «راهپیمایی اورشلیم» برای صلح رژه رفتند

جنگ اوکراین؛ مسکو و کی‌یف گفتگوهای صلح جده عربستان را چگونه ارزیابی کردند؟

چین در نشستی که روسیه دعوت نیست؛ توان و انگیزه عربستان از میزبانی مذاکرات صلح در اوکراین چیست؟