رئیس جمهوری سابق برزیل به اتهام دریافت رشوه محاکمه می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس جمهوری سابق برزیل به اتهام دریافت رشوه محاکمه می شود

دادگاهی در برزیل روز سه شنبه دلایل ارائه شده برای محاکمۀ لوییز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور پیشین برزیل را پذیرفت و به این ترتیب محاکمۀ وی به زودی آغاز می شود.

دادستان های برزیلی روز چهاردهم سپتامبر مدارکی را در مورد دریافت رشوه از سوی شرکت نفتی پتروبراس به دادگاه ارائه داده بودند.

رئیس جمهوری سابق برزیل در واکنش به این تصمیم دادگاه می گوید: « همین الان فهمیدم که قاضی مورو اتهامات علیه مرا پذیرفته است. او این اتهامات را علیرغم تقلبی و دروغ بودن پذیرفته و این دادگاه یک نمایش پر سروصداست که در این کشور براه انداخته اند.» وی تاکید کرده که همانند هر شهروند دیگری تحت قانون اساسی محاکمه می شود و هیچ مزیتی را به خاطر جایگاهش نمی پذیرد اما نمی تواند دروغ ها در مورد این اتهامات را بپذیرد.

علاوه بر لولا داسیلوا، همسر و شش نفر از اطرافیان وی نیز به دریافت رشوه از سوی این شرکت نفتی و شرکای آن متهم شده اند.

لولا داسیلوا متهم است که مبلغ ۱.۴ میلیون دلار رشوه از سوی شرکت نفتی دولتی پتروبراس دریافت کرده است. بر اساس اتهامات وارده، این رشوه در قالب یک آپارتمان به رئیس جمهوری پیشین برزیل پرداخت شده است. تاریخ دقیق این آغاز این دادگاه برای رسیدگی به اتهامات فوق هنوز مشخص نشده است.

رسوایی اختلاس در شرکت نفتی دولتی پتروبراس پای بسیاری از مقامات دولت و شخصیت های سیاسی را به بحران فساد مالی میان کشیده است.

محاکمۀ لولا داسیلوا پس از برکناری دیلما روسف از ریاست جمهوری برزیل توسط سنای این کشور، ضربۀ دیگری به حزب سوسیالیست کارگران برزیل است. کمتر از دو سال به انتخابات ریاست جمهوری در این کشور باقی مانده و نظرسنجی ها لولا داسیلوا را یکی از خوش شانس ترین افراد برای کسب ریاست جمهوری معرفی می کنند.