اردوغان: شورشیان مورد حمایت ترکیه به پیشروی در خاک سوریه ادامه می دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: شورشیان مورد حمایت ترکیه به پیشروی در خاک سوریه ادامه می دهند

به گفته رجب طیب اردوغان، نیروهای شبه نظامی تحت حمایت ترکیه به پیشرویهای خود در داخل خاک سوریه ادامه خواهند داد و ممکن است بزودی منطقه ای به وسعت ۵۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت کنترل خود دربیاورند.

ترکیه هدف خود از این اقدام را «پاکسازی منطقه» از وجود نیروهای داعش عنوان کرده است.

رجب طیب اردوغان، همچنین گفت «ارتش آزاد سوریه» می خواهد که نیروهای آمریکایی در عملیات این گروه دخالت نکنند. «ارتش آزاد سوریه» یکی از گروه های شبه نظامی مخالف بشار اسد است که از حمایت ترکیه برخوردار است.

آقای اردوغان که در یک نشست خبری صحبت می کرد گفت: «جرابلس آزاد شده است و حالا مردم این شهر با شادمانی به خانه هایشان بازمی گردند. ما از طریق هلال احمر ترکیه و سازمان مدیریت بحران، همه کمکهای مورد نیاز را به این منطقه می فرستیم. منطقه الرای از وجود نیروهای داعش پاکسازی شده است. حالا ما به سمت منطقه الباب حرکت می کنیم. آمریکا از ما می پرسد که چرا به این سمت می رویم. ما باید مطمئن شویم که این منطقه تهدیدی برای ما محسوب نمی شود.»

نیروهای ارتش ترکیه حدود یک ماه قبل، در اقدامی بی سابقه وارد خاک سوریه شدند و حمله گسترده خود به شهر جرابلس سوریه را آغاز کردند. پس از این حملات نیروهای داعش که در این شهر بودند راهی منطقه الباب شدند.

ترکیه اعلام کرده بود که هدف این حملات، «بیرون کردن نیروهای داعش» و «جلوگیری از گسترش قلمروی کردها» است.

نیروهای شورشی مخالف دولت بشار اسد، در این حملات با نیروهای ترکیه همکاری کردند.

دولت سوریه حمله ترکیه به شهر جرابلس را محکوم کرده و آن را «نقض حاکمیت ملی» دولت دمشق خوانده بود.