Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بررسی بخت احزاب مختلف روسیه در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی

بررسی بخت احزاب مختلف روسیه در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم روسیه روز یکشنبه برای انتخاب نمایندگان پارلمان این کشور به پای صندوق های رای می روند.

آگهی

مردم روسیه روز یکشنبه برای انتخاب نمایندگان پارلمان این کشور به پای صندوق های رای می روند. آیا این انتخابات ظرفیت پدید آوردن تغییر در عرصه سیاسی روسیه و بازیگران اصلی آن را دارد؟
مارینا اوسترووسکایا، خبرنگار یورونیوز با والری فدوروف، مدیر مرکز نظرسنجی روسیه (VCIOM) در مورد شرایط روسیه در آستانه این انتخابات گفتگو کرده است.

یورونیوز: بنا به نتایج آخرین نظرسنجی ها شما اعلام کرده اید که حزب حاکم «روسیه واحد» در هر حال برنده انتخالبات خواهد بود. این در حالی است که بنا به همین نظرسنجی ها از میزان محبوبیت آن کاسته شده است. این را چگونه تفسیر می کنید؟ دلایل آن چیست؟

والری فدوروف: «در عرض سه ماه گذشته میزان محبوبیت حزب “روسیه واحد” از ۴۵ به ۳۹ درصد رسیده است. هر چند این کاهش روند ثابتی داشته اما سرعت آن زیاد نبوده است. نتیجه آخرین نظرسنجی ها که آخر هفته گذشته به پایان رسید حکایت از توقف این روند دارد. میزان محبوبیت کنونی حزب “روسیه واحد” ۴۱.۵ درصد است. اکنون سرنوشت انتخابات پیش رو مشخص است. “روسیه واحد” از تمامی امکانات خود استفاده کرده و از رئیس جمهور خواسته است که از آن حمایت کند. اکنون می توانم با اطمینان پیش بینی ام را اعلام کنم: حتی اگر این حزب رای کمتری نسبت به انتخابات قبلی (با ۴۹ درصد) کسب کند، این بار می تواند بین ۴۳ تا ۴۵ درصد و حتی ۴۷ درصد آرا را به دست بیاورد.»

یورونیوز: آرای افرادی که از سیاستهای حزب حاکم راضی نیستند به کدام سمت خواهد رفت؟

والری فدوروف: «تاکنون شاهد صعود حزب لیبرال دموکراتیک به رهبری ولادیمیر ژیرینوفسکی به عنوان گرایش اصلی بودیم. در انتخابات گذشته این حزب با زحمت حدنصاب لازم را کسب کرد و توانست وارد دومای فعلی شود اما اکنون به نظر می رسد این حزب به حزب دوم دومای بعدی تبدیل خواهد شد. اکنون این حزب از ۱۱ درصد حمایت برخوردار است. در این دوره کمونیست ها خیلی ضعیف تر از معمول ظاهر شده اند و به نظر می رسد آنها از صف مقدم مخالفان به رده دوم سقوط کرده اند. از سوی دیگر حزب «روسیه عادل» یکی دیگر از احزاب مخالف است که در دوره قبل ۱۳ درصد آرا را کسب کرد اما این بار از حمایت اینچنینی برخوردار نیست هر چند به نظر می رسد با کسب شش تا هفت درصد به دومای آینده راه یابد.»

یورونیوز: در مورد احزابی که در پارلمان حضور ندارند چه فکر می کنید؟ آیا احزابی مانند «یابلوکو»، «پارناس» و یا حزب «مستمری بگیران روسیه برای عدالت» و سایر احزاب بختی خواهند داشت؟

والری فدوروف: «در مورد حزب “یابلوکو” انتظار کسب سه درصد از آرا را داریم. نتیجه ای که موفقیت بزرگی برای این حزب خواهد بود زیرا این سه درصد اجازه خواهد داد که بتوانند از کمک های مالی دولتی بهره مند شوند و برنامه ریزی برای انتخابات آینده (انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال ۲۰۱۸) را برای آنها تسهیل خواهد کرد. حزب “مستمری بگیران روسیه برای عدالت” خود ترکیب عجیبی است. آنها هیچ رهبر واقعی ای ندارند اما نام خیلی خوب و چندین شعار درخشان دارند. مشکل تامین هزینه مستمری های بازنشستگان اکنون موضوع روز در روسیه است. مشکل عدالت اجتماعی هم به همین شکل جنبه ای اساسی دارد. احتمال کسب سه تا چهار درصد آرا از سوی این حزب را منتفی نمی دانم. شانس حزب “رودینا” هم چندان بد نیست و ممکن است دو تا سه درصد آرا را به دست آورد. اما احتمال می دهیم که حزب “پارناس” قادر به کسب بیش از یک درصد آرا نباشد.»

یورونیوز: در مورد تغییر زمان انتخابات از ماه دسامبر به ۱۸ سپتامبر چه فکر می کنید؟ بر روی میزان مشارکت تاثیرگذار خواهد بود؟

والری فدوروف: «احتمال می دهیم که میزان مشارکت در روز ۱۸ سپتامبر کاهش یابد. دلایل زیادی هم برای این امر وجود دارد. یکی از آنها تغییر اداره کننده کمیسیون مرکزی انتخابات است که رویکرد سختگیرانه تری نسبت به تقلب و سوء استفاده دارد. الا پامفیلووا به ریاست آن برگزیده شده است که یک فعال حقوق بشر است. در نتیجه کمیسیون اکنون به شکل جدی با اسناد تقلبی از جمله تقلب در زمینه شرکت در انتخابات برخورد می کند. اما خوب حتما عامل تغییر فصل هم موثر خواهد بود. در عمل رای دهندگان فرصت چندانی برای فهم و درک سیاست و بسیج شدن به طور جدی ندارند. در حالی که پیش از این دوران کارزار تبلیغاتی طولانی تر بود و یک ماه و نیم تا دو ماه به طول می انجامید، این بار دوران کارزار فعالانه دو-سه هفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضعیت احزاب در انتخابات پارلمانی زودهنگام روسیه

ریزش آراء حزب حاکم روسیه در آستانه انتخابات

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند