موتکو: افشاگری دوپینگ ورزشکاران آمریکایی ربطی به روسیه ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موتکو: افشاگری دوپینگ ورزشکاران آمریکایی ربطی به روسیه ندارد

هکرها پرونده پزشکی بسیاری از قهرمانان آمریکایی از جمله سرنا ویلیامز و سیمون بایلز را منتشر کردند.

هکرهایی گمنام که البته بسیاری از رسانه ها و حتی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ وادا آنها را هکرهای روس خواندند. استدلال رسانه ها واکنش روسیه به محرومیت بیش از یک سوم ورزشکاران این کشور در بازیهای المپیک ریو است.

با این حال وزیر ورزش روسیه می گوید: « چگونه می خواهید ثابت کنید که هکرها روس بوده اند. شما در هر موردی روسیه را متهم می کنید و این کار درستی نیست. نمی دانم من هیچ اطلاعاتی در اینباره ندارم. ما هم در این باره نگرانیم چرا که اطلاعات اینچنینی درباره ورزشکاران روس هم افشا شده است و ما هم قربانی چنین جریانهای بوده ایم.»

طبق اطلاعات پزشکی افشا شده از سوی هکرها قهرمانانی چون سیمون بایلز دارنده چهار مدال المپیک ریو در طول دوران آماده سازی از مواد نیروزا استفاده کرده اند.

بر اساس اسناد منتشر شده به سرنا ویلیامز، دارنده ۲۲ گراند اسلم اجازه داده شده بود در سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی از مواد ممنوعه ای همچون اکسی کدون و هیدرومورفون برای تسکین صدمات عضلانی و ضد التهاب استفاده کند.

وزیر ورزش روسیه گفت: «وضعیت بدی است، اطلاعات باید مورد حفاظت قرار گیرند. ما در روسیه قانونی برای حفاظت از اطلاعات سری داریم، و گروهی این اطلاعات ا را برملا کرده اند. افرادی که قانون گریز و ساختارشکن باشند محاکمه می شوند. آنها را محاکمه خواهیم کرد. ما باید از تمامی شهروندان و اطلاعات آنها حفاظت کنیم.»