Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنچه درباره کمیسیون اروپا باید دانست

آنچه درباره کمیسیون اروپا باید دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا چیست؟ این کمیسیون بدنه اجرایی اتحادیه اروپا است که از ۲۸ فرد یا کمیسیونر به نمایندگی از تمامی کشور عضو این اتحادیه تشکیل شده است.

کمیسیون اروپا چیست؟

آگهی

این کمیسیون بدنه اجرایی اتحادیه اروپا است که از ۲۸ فرد یا کمیسیونر به نمایندگی از تمامی کشور عضو این اتحادیه تشکیل شده است. این نهاد توسط یک رئیس اداره می شود. در حال حاضر ریاست آن را ژان کلود یونکر، نخست وزیر پیشین لوگزامبورگ برعهده دارد.

کمیسیون اروپا چه می کند؟

این کمیسیون قوانین جدید و بودجه خارجی اتحادیه اروپا را پیشنهاد کرده و نیز برخی از سیاست های اصلی را مدیریت می کند. برای نمونه، سیاستهایی در زمینه انرژی، کشاورزی و شیلات را مدیریت کرده و پیمانهای تجاری کشورهای عضو را نمایندگی می کند. همچنین کمیسیون اروپا مسئول تضمین رعایت قوانین اتحادیه اروپا است.

چه نقشی در ساختار اتحادیه اروپا دارد؟

کمیسیون اروپا می تواند قوانین تازه را پیشنهاد کرده و درباره ضوابط کمتر دارای اهمیت تصمیم می گیرد. با این حال این نهاد نمی تواند خود قانون مصوب کند. امر قانونگذاری بر عهده پارلمان اروپا است که متشکل از نمایندگانی از همه کشورهای عضو اتحادیه و نیز شورای اتحادیه اروپا است که با حضور نمایندگان دولت ها شکل گرفته است.

تشکیل شورای اروپا بستگی به موضوعی دارد که در دست بررسی و تصمیم گیری است. برای نمونه اگر موضوعی در رابطه با کشاورزی در نظر باشد، وزیر کشاورزی هر کشور در این شورا شرکت می کند. شورای اروپا شباهتی به کمیسیون اروپا ندارد. شورای اروپا از مقامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل شده است. برای تصویب یک قانون باید اکثریت کمیسیون اروپا و پارلمان این اتحادیه با آن موافق باشند.

چه تعداد در این کمیسیون کار می کنند؟

کمیسیون اروپا از دیگر موسسات اتحادیه اروپا نیروی کار دارد. آمار نشان می دهد که در سال جاری میلادی ۳۲ هزار و ۹۶۶ تن برای این کمیسیون کار می کنند.

حدود یک سوم این نیروها در بروکسل کار می کنند. ملیت غالبی که حدود یک ششم نیروی کار در کمیسیون اروپا را شامل می شود بلژیکی است. اداره زیرمجموعه ای که مسوول مدیریت توسعه و همکاری های بین المللی این کمیسیون است نیز ۳ هزار و ۱۲۱ کارمند دارد که حدود ۱۰ درصد کل این نیروی کار را تشکیل می دهد.

آیا انتقاد هم مطرح می شود

واقعیت این است که رای دهندگان اتحادیه اروپا به صورت مستقیم اعضای کمیسیون اروپا را تعیین نمی کنند. تنها نهادی که حق پیشنهاد ضوابط را دارد، منبع شکایات مشترک است و از نقصان دموکراتیک اش خودانتقادی می کند. بنابر این چگونه ممکن است که یک کمیسیون تازه پس از پنج سال شکل بگیرد؟

رئیس این کمیسیون پیش از همه از سوی نخست وزیران و روسای جمهوری کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد می شود. پس از آن دولتها، کمیسرها را پیشنهاد می کنند. تمام این مجموعه باید از سوی اکثریت پارلمان اروپا تائید شوند. علاوه بر تائید پارلمان، روسای جمهوری و نخست وزیران دولتهای عضو اتحادیه نیز ضروری است.

روز پنجشنبه پانزدهم سپتامبر، تلویزیون یورونیوز با مشارکت گوگل، میزبان سه مصاحبه با ستاره های یوتیوب از سراسر اروپا به همراهی ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواهد بود. شما می توانید این مصاحبه ها را به صورت پخش زنده در ساعت یازده به وقت اروپای مرکزی در سایت یورونیوز یا صفحه فیسبوک و توییتر ما تماشا کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا