کره جنوبی: آزمایش هسته ای کره شمالی هشداری برای تمام دنیاست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کره جنوبی: آزمایش هسته ای کره شمالی هشداری برای تمام دنیاست

وزیر خارجه کره جنوبی در نشست اضطراری با مقام های امنیتی این کشور از رهبران دنیا خواست تا محدودیت های بیشتری علیه کره شمالی در نظر بگیرند.

یون بیونگ سی گفت که توانایی های اتمی کره شمالی به مرحله «بسیار نگران کننده ای» رسیده است و این هشداری برای تمام دنیا است.

وی تاکید کرد: « با همراهی جامعه بین المللی باید شرایطی را ایجاد کنیم که کره شمالی به طور اجتناب ناپذیری تحت تحریم های گسترده تر و فشار بیشتری قرار گیرد و برنامه های اتمی خود را متوقف کند.»

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز اقدام کره شمالی برای آزمایش اتمی این کشور را محکوم کرده و آن را نقض آشکار و بی توجهی به قطعنامه های این شورا دانستند.
اعضای این شورا همچنین در نشستی اضطراری موافقت کردند که پیش نویس تحریمهای جدیدی علیه کره شمالی را تهیه کنند.

جرارد ون بوهمن، رئیس کمیته تحریم های سازمان ملل متحد در این رابطه گفت: «اعضای کمیته نیز بر لزوم در نظر گرفتن اقدامات جدی در برابر آزمایش اتمی کره شمالی تاکید کرده اند. اعضای شورای امنیت به سرعت این موضوع را بررسی کرده و اقدامات لازم را در نظر خواهند گرفت.»

کره شمالی روز جمعه از انجام موفقیت آمیز پنجمین آزمایش موشک هسته ای خود خبر داد. این اقدام پیونگ یانگ واکنش رهبران کشورهای مختلف از جمله چین که از متحدان این کشور است را در پی داشت.