Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پایان بی نتیجه گفتگوهای باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در چین، بر سر بحران سوریه

پایان بی نتیجه گفتگوهای باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در چین، بر سر بحران سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه، روز دوشنبه در چین و در حاشیه نشست قدرتهای بزرگ اقتصادی عضو گروه بیست، با یکدیگر دیدار و درباره بحران سوریه گفتگو…

آگهی

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه، روز دوشنبه در چین و در حاشیه نشست قدرتهای بزرگ اقتصادی عضو گروه بیست، با یکدیگر دیدار و درباره بحران سوریه گفتگو کردند.

اگرچه این دیدار بدون نتیجه به پایان رسید اما روسای جمهور دو کشوراظهار امیدواری کردند که با ادامه مذاکرات، رسیدن به توافق در آینده نزدیک امکان پذیر شود.

پیش از دیدار آنها، توافق بر سر بحران سوریه، محور مذاکرات جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه دو کشور بود اما گفتگوی آنها نیز بدون رسیدن به هیچ نتیجه ای پایان یافت و امید به آتش بس در این کشور پس از پنج سال درگیری خونین را کمرنگ کرد.

آقای اوباما گفت: «ما درباره ترک واقعی خصومت گفتگوهای سازنده ای داشتیم، کاری که به هر دوی ما، روسیه و آمریکا اجازه می دهد روی دشمنان مشترک مانند داعش و جبهه النصره متمرکز شویم. اما شکاف عدم اعتمادی که وجود دارد، مذاکرات را سخت کرده است و ما هنوز راهی موثر برای برطرف کردن این شکاف پیدا نکرده ایم.»

اگرچه هر دو سوی مذاکره خواهان مبارزه با نیروهای داعش هستند اما اختلاف بر سر ماندن یا رفتن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از موضوعاتی است که رسیدن به هر نوع توافقی را تاکنون غیرممکن کرده است.

ولادیمیر پوتین نیز گفت: «واقعا امیدوارم که به توافقی برسیم و من به دلایلی باور دارم این کار در روزهای پیش رو انجام می شود. ما خواهیم توانست درباره بهبود روابط و تشدید همکاریهایمان با آمریکا در زمینه مبارزه با سازمانهای تروریستی از جمله آنهایی که در سوریه هستند، اقدام کنیم.»

در حال حاضر مسکو و واشنگتن بطور جداگانه مواضع داعش در سوریه را هدف قرار می دهند و دمشق نیز با حمایت روسیه، مواضع مخالفان خود در شهرهای مختلف بویژه حلب را بمباران می کند.

رهبران دو کشور از نمایندگانشان در تیم های مذاکره کننده خواستند به گفتگوها تا رسیدن به یک توافق آتش بس ادامه دهند. توافقی که امکان ارسال کمکهای بشردوستانه برای مردم جنگ زده سوریه را فراهم کند.

درگیریها در سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون دستکم ۲۹۰ هزار کشته و میلیونها آواره بر جای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران پناهجویان و مبارزه با تروریسم سرفصل های اجلاس گروه بیست است

نشست گروه ۲۰ در چین آغاز شد

افتتاحیه نشست بین‌المللی «کمربند و جاده»؛ پوتین شی را «دوست عزیز» خواند