بحران پناهجویان و مبارزه با تروریسم سرفصل های اجلاس گروه بیست است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران پناهجویان و مبارزه با تروریسم سرفصل های اجلاس گروه بیست است

اجلاس کشورهای عضو گروه ۲۰ روز یکشنبه در شهر هانگژوی در چین آغاز شد. رهبران بیست کشور صنعتی جهان و مسئولان نهادهای بین المللی مالی و همچنین اتحادیۀ اروپا در این اجلاس شرکت دارند.

در یازدهمین اجلاس سران گروه بیست علاوه بر مبارزه با تروریسم، مسائلی مانند بحران پناهجویان، تقویت و تثبیت رشد اقتصادی جهانی و توافقات بین المللی تجاری مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به همین مناسبت یکشنبه شب رهبران کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در ضیافت شامی به میزبانی رئیس جمهوری چین شرکت کردند.

بحران سوریه و حضور نظامی ترکیه در شمال این کشور یکی از موضوعاتی بود که در دیدار باراک اوباما و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری آمریکا و ترکیه در نخستین روز از این اجلاس مطرح شد. منابع خبری ترکیه همچنین از گفت و گو دربارۀ استرداد فتح الله گولن، رهبر جنبش گولن میان رهبران دو کشور سخن گفته اند.

رجب طیب اردوغان همچنین در نخستین روز از این اجلاس با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان دیدار و در مورد موضوع پناهجویان و توافق این کشور با اتحادیۀ اروپا در رابطه با برگرداندن مهاجران غیرقانونی به ترکیه گفت و گو کرد. مبارزه با تروریسم و کودتای صورت گرفته در ترکیه از دیگر موضوعاتی بود که در این دیدار مطرح شد. طبق برنامۀ اعلام شده در جریان این اجلاس، ممکن است دیداری میان ولادیمیر پوتین و باراک اوباما صورت بگیرد.

این اجلاس طی دو روز یکشنبه و دوشنبه در شهر هانگژوی چین برگزار خواهد شد.