Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تئاتر دولتی ترکیه برنده ایتالیایی نوبل ادبیات را تحریم کرد

تئاتر دولتی ترکیه برنده ایتالیایی نوبل ادبیات را تحریم کرد
Copyright 
نگارش از Maryam Madjdinasab
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آثار “داریو فو” نویسنده و کارگردان مشهور ایتالیایی، به نوشته سایت تلویزیون تی.جی.۲۴، از سوی تئاتر دولتی ترکیه یعنی سازمانی که وظیفه ی نظارت بر نمایش‌های تئاتر در ترکیه را بر عهده دارد، تحریم شده و در لیست سیاه قرار گرفتند. داریو فو این کنش دولت اردوغان را به سان دریافت دومین جایزه نوبل از سوی خودش قلمداد کرده است.

روزنامه لاستامپا چاپ ایتالیا می نویسد که تئاتر دولتی ترکیه به تازگی فهرستی از نویسندگانی را منتشر کرده که تئاترهای ترکیه نباید در اجراهای خود از آثار آن ها استفاده کنند. برتولد برشت، آنتوان چخوف، شکسپیر و داریو فو از جمله نویسندگانی هستند که در فهرست منع استفاده از آثارشان در حوزه ی تئاتر ترکیه قرار گرفته اند.

به نظر می رسد داریو فوی نود ساله این اقدام تئاتر دولتی ترکیه را نه تنها جدی نگرفته بلکه از آن ابراز رضایت نیز کرده است. وی در این مورد در مصاحبه ای که با روزنامه‌ی لاستامپا داشته می گوید: شرایط در بیست سال پیش وخیم تر بود. به یاد دارم در ترکیه، هتل محل اقامت روشنفکرانی را که در آن جا به تفسیر یکی از کارهای من می پرداختند به آتش کشیدند.

داریو فو، با لحنی طعنه آمیز این کنش دولت ترکیه را تحسین می کند و می گوید: «این کار آن ها بسیار زیباست، چون همیشه فرصت همراه شدن با بزرگان ادبیات و تئاتر برای آدم مهیا نمی‌شود. در این فهرست جای نویسندگان و بزرگان یونان باستان و شاید کمدی هنر خالی است، به این ترتیب فهرستشان کامل می شد. بی تردید در پس پرده این تصمیم، مانوری وجود دارد و آن چیزی جز پاک کردن فرهنگ دموکراتیک غربی نیست. این نشان می دهد که من از آن ها قوی تر هستم. همراه شدن با بزرگانی چون برشت، شکسپیر و چخوف برای من همانند گرفتن دومین جایزه نوبل است.»

این نویسنده ایتالیایی برنده جایزه نوبل در مصاحبه‌ای دیگر با روزنامه‌ی کُریره دلا سرا می‌گوید: «با فرستادن نامه ای به اردوغان برای قرار دادن من در چنین فهرستی تشکر می کنم» و در پاسخ به خبرنگار روزنامه‌ی “کریره دلاسرا” که می گوید اردوغان فقط خواهان تئاتر ترک است می‌افزاید: «هنگامی که از استبداد فرهنگی سخن می رود، نشانه ی ناراحت کننده ای است. وقتی در برابر تئاتر و فرهنگ موضع گیری می شود به این معنی است که از نقطه نظرهای دیگران واهمه دارند و احساس خطر می کنند.»

داریو فو می‌گوید: «من از طریق یکی از دوستان بازیگر تُرک در جریان این رخداد قرار گرفتم.»

او به سال های پیش یعنی دورانی که در کشور خودش ایتالیا هم از سوی تلویزیون و کلیسا تحریم شده بود اشاره می کند و می گوید از این که بعضی از نمایشنامه هایم هنوز برای برخی تکان دهنده و آزاردهنده است خشنود هستم.

داریو فو نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر، نویسنده و تصویرپرداز، در سال ۱۹۲۶ در ایتالیا به دنیا آمد. فو، در سال ۱۹۹۷ موفق به دریافت جازه ادبی نوبل شد. وی به دلیل نگارش متون تئاتری با محتوای طنز سیاسی و اجتماعی و داشتن گرایش های سیاسی چپ شهرت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟