«اسلام کریموف، رئیس جمهوری ازبکستان درگذشته است»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«اسلام کریموف، رئیس جمهوری ازبکستان درگذشته است»

خبرگزاری رویترز به نقل از سه دیپلمات از درگذشت اسلام کریموف، رئیس جمهوری ازبکستان، اقتدارگراترین رهبر در آسیای میانه خبر داد.

بینعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه هم امروز جمعه در نشست کابینه خود در آنکارا با اعلام خبر مرگ آقای کریموف، درگذشت وی را تسلیت گفت.

دولت ازبکستان تا به این لحظه واکنشی به اعلام خبر مرگ رئیس جمهوری این کشور توسط نخست وزیر ترکیه نشان نداده است.

هیات دولت ازبکستان صبح امروز،٢ سپتامبر، ١٢ شهریور در بیانیه ای شرایط جسمی اسلام کریموف را بدلیل سکته مغزی «بحرانی» اعلام کرد.

خبر بیماری و بستری شدن آقای کریموف ٧٨ ساله روز چهارشنبه ۳۱ اوت با پیام لاله کریموف دختر وی در شبکه های اجتماعی منتشر و رسانه ای شد.

آنچه به احتمال درست بودن خبر مرگ اسلام کریموف قوت می بخشد سفر برنامه ریزی نشدۀ نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان به تاشکند در روز شنبه و همچنین آماده سازی و پاکسازی اماکن عمومی و خیابانهای سمرقند است.

اسلام کریموف، مردی که در سمرقند بدنیا آمد و در یتیم خانه ای پرورش یافت از ۲۷ سال پیش (۱۹۸۹ میلادی) قدرت را در ازبکستان در نظامی که نهادهای حقوق بشر آن را فاسد و غیردموکراتیک توصیف می کنند در دستان خود داشته است.

اگر خبر درگذشت اسلام کریموف حقیقت داشته باشد رئیس مجلس سنای ازبکستان بمدت سه ماه و تا برگزاری انتخابات به جای وی بر مسند قدرت خواهد بود.