هواداران و مخالفان دیلما روسف پس از برکناری وی به خیابان ها آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هواداران و مخالفان دیلما روسف پس از برکناری وی به خیابان ها آمدند

هزاران نفر از مخالفان و هواداران دیلما روسف، رئیس جمهوری برکنار شدۀ برزیل چهارشنبه شب به خیابان های سائوپائولو آمدند.

در این تجمعات، هواداران دیلما روسف اقدام سناتورهای برزیل برای برکناری رئیس جمهوری این کشور را برخلاف قانون اساسی دانسته و خواهان همه پرسی شده اند. این سومین روزیست که هواداران دیلما روسف در خیابان های سائوپائولو تجمع کرده و خواهان بازگشت وی به قدرت هستند.

مخالفان حزب کارگران برزیل در مقابل با ابراز خوشحالی از برکناری دیلما روسف، پایان ۱۳ سال حکومت سوسیالیست ها در این کشور را جشن گرفته اند.

این تجمعات با درگیری هایی نیز همراه بوده و پلیس برای متفرق کردن شورشیان که به مغازه ها و فروشگاهها حمله کرده بودند از گاز اشک آور استفاده کرده است. همزمان تجمعاتی نیز در شهرهای برازیلیا و پورتو برگزار شده که بدون درگیری به پایان رسیده است.

سنای برزیل روز چهارشنبه ۳۱ اوت ( دهم شهریور) با ۶۱ رای مثبت دیلما روسف را که پیش از آن از ریاست جمهوری تعلیق شده بود، به طور قطع از کار برکنار کرد.

وی به دستکاری در حساب های دولتی برای مخفی کردن کسری بودجه و همچنین سرپیچی از قانون متهم شده و از دوازدهم ماه مه از ریاست جمهوری تعلیق شده بود. میشل تمر، معاون ریاست جمهوری از حزب جنبش دموکراتیک برزیل در حال حاضر بعنوان رئیس جمهور موقت این کشور وظیفۀ اداره امور را بعهده دارد.

انتخابات بعدی ریاست جمهوری در برزیل قرار است در سال ۲۰۱۸ برگزار شود و علیرغم برکناری دیلما روسف توسط سنا، وی می تواند مجددا برای شرکت در این انتخابات نامزد شود.