جوانان اروپایی از اعمال محدودیت بر ابراز آزادانه عقاید مذهبی استقبال می کنند

جوانان اروپایی از اعمال محدودیت بر ابراز آزادانه عقاید مذهبی استقبال می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج نظرسنجی اخیر مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد شهروندان زیر۳۵ سال در اروپا نسبت به همتایان خود در سراسر جهان بیشتر با اعمال محدودیت در فضاهای عمومی موافقند.

آگهی

نتایج نظرسنجی اخیر مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد شهروندان زیر۳۵ سال در اروپا نسبت به همتایان خود در سراسر جهان بیشتر با اعمال محدودیت در فضاهای عمومی موافقند.

این نظر سنجی درباره چه بوده؟

از شرکت کنندگان در این نظرسنجی خواسته شده بود تا به دو پرسش عمده پاسخ دهند.

- جوان ها دنیا را چگونه می بینند؟ – جوان ها می خواهند چه کاری برای جهان انجام دهند؟

آزادی بیان عقاید مذهبی

پس از جنجال های اخیر در فرانسه در مورد ممنوعیت پوشیدن بورکینی در برخی از شهرهای ساحلی این کشور، محدوده آزادی بیان عقاید مذهبی در فضاهای عمومی بار دیگر در اروپا در کانون توجهات رسانه ها قرار گرفته است. در این نمودار نگاهی می اندازیم به نظر جوانان مناطق مختلف دنیا در باره آزادی های مذهبی.

جوانان آمریکایی و آفریقای سیاه در زمره گروهی قرار می گیرند که با نظارت و محدود کردن آزادی بیان مذهبی در فضاهای عمومی مخالفند. در اروپا – که در این نظرسنجی شامل کشورهای روسیه و ترکیه هم می شود- حدود ۴۰ درصد جوانان گزینه «موافق» یا «کاملا موافق» را برای اعمال محدودیت در این حوزه انتخاب کرده اند. حدود ۲۶ درصد هم نظری نداشته اند. با این حال نتایج این نظرسنجی در کشورهای این حوزه دارای تفاوت های چشمگیری است. به عنوان نمونه در بریتانیا تنها ۲۱ درصد جوانان با اعمال محدودیت موافقند، در حالیکه در فرانسه این میزان ۴۰ درصد و در اوکراین به مرز ۵۰ درصد می رسد.

پناهجویان

پرسش دیگر این نظرسنجی در مورد بحران مهاجران است. از شرکت کنندگان خواسته شده تا احساس خود را نسبت به استقبال از پناهجویان بیان کنند.

تنها ۱۶.۳ دهم درصد از افرادی که به این پرسش پاسخ داده اند، مخالف حضور پناهجویان در کشورهایشان بوده اند. نکته جالب توجه در خصوص پناهندگان این است که بیش از ۷۳ درصد جوانان گفته اند که از حضور پناهجویان در کشورهایشان خوشحال می شوند ولی تنها ۴۵.۸ دهم درصد از حضور چنین افرادی در شهر یا در همسایگیشان استقبال کرده اند. به طور کلی طبق این نظرسنجی جوانان اروپایی نسبت به جوانان سایر نقاط دنیا دیدگاه «بازتری» نسبت به پذیرش پناهجویان دارند.

سیاست

رابطه بین «سوء استفاده از قدرت» و «فساد» مهمترین موضوعی است که ذهن جوانان جهان را به خود مشغول کرده و به اتفاق، آن را اصلی ترین دغدغه سیاسی حال حاضر دنیا دانسته اند.

این میزان در منطقه آمریکای لاتین و اوراسیا نسبت به دیگر مناطق دنیا در اولویت قرار دارد. حدود ۷۰ درصد جوانان از «عدم پاسخگویی» و «دیوان سالاری آشفته» به عنوان مشکلات اصلی کشورهای خود یاد کرده اند.

درباره این نظرسنجی

این نظر سنجی در ۱۸۱ کشور دنیا و با مشارکت ۲۰۰۷۹ نفر، در ۴ گروه سنی ۱۸-۲۲،۲۱-۲۶، ۲۷-۳۰ و ۳۱-۳۵ سال انجام شده است. ایران از جمله کشورهایی است که در این نظرسنجی شرکت داده نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد

قطر: ترویج ورزش به‌عنوان یکی از ارکان کشور