برپایی کنفرانس صلح در میانمار با هدف پایان یافتن منازعات داخلی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برپایی کنفرانس صلح در میانمار با هدف پایان یافتن منازعات داخلی

آنگ سان سوچی به منظور پایان دادن به دست کم دو دهه درگیری شبه نظامیان و ارتش در میانمار، کنفرانسی را با حضور نمایندگان طرفین درگیر برپا کرد.

این کنفرانس روز چهارشنبه در شهر نایپیداو با هدف آغاز مذاکرات صلح و با یاری بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برپا شد. قرار است نمایندگان گروه های حاضر در این کنفرانس، هر شش ماه برای بحث بر سر مسائل مورد اختلاف گردهم بیایند.

مشاور دولت میانمار در بخشی از سخنرانی اش گفت: «این فرصتی منحصر به فرد برای ما است تا کاری بزرگ را به پایان رسانیم. کاری که در تاریخ ما یک نقطه عطف خواهد بود. بگذارید این فرصت بزرگ را ربوده و با آگاهی، شجاعت و ممارست آینده ای روشن بسازیم.»

ژنرال مین آنگ هلاینگ، فرمانده ارتش میانمار گفت: «این اعضای ارتش و هم قطاران عضو نیروهای مسلح قومی هستند که به طور مستقیم از تمامی تاثیرات مخرب جنگ، ناشی از فقدان آرامش در کشور و ایثار جان و تن خود رنج می برند. ضروری است که به تمامی این مسائل در زمان خود و به طور کامل پایان دهیم.»

بیش از صد گروه قومی در میانمار با سنن و فرهنگ های مختلف وجود دارد. برخی از نمایندگان این گروه ها نسبت به پایان درگیری ها و امکان برقراری اتحاد ابراز امیدواری کرده اند. به دلیل درگیری های نظامی، تنها از سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی در مناطق شمالی میانمار آواره شده اند.