پلیس پاکستان ۱۰۶ دانش‌آموز افغان را در کویته بازداشت کرد

پلیس پاکستان ۱۰۶ دانش‌آموز افغان را در کویته بازداشت کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقام‌های پلیس پاکستان روز دوشنبه هشتم سنبله/۲۹ اوت اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور با حمله به یک مدرسه دینی در شهر کویته ضمن تعطیلی آن، ۱۰۶ دانش‌آموز افغان مشغول به تحصیل در این مرکز آموزش‌های اسلامی را بازداشت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عملیات پلیس روز شنبه (ششم سنبله/۲۷ اوت) انجام شده و در جریان آن، ماموران محلی بیش از یکصد محصل ۱۴ تا ۱۸ ساله افغان را که فاقد مدرک اقامت قانونی در پاکستان بودند، بازداشت کردند. ندیم حسین، یک مقام پلیس پاکستان با اعلام این که این «مدرسه» صرفا به دلیل عدم ثبت قانونی بسته شده است، تاکید کرد که این محصلان به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

شهر کویته، مرکز ایالت ناآرام بلوچستان واقع در جنوب غربی پاکستان است.

#ieWorld Pakistan: 106 Afghan students detained in madrassa raidhttps://t.co/LlnsynEu5fpic.twitter.com/WSvfWUpOmk

— The Indian Express (@IndianExpress) August 29, 2016

دولت مرکزی پاکستان تعهد خود را برای اعمال نظارت بیشتر بر بیش از ۱۳۰۰۰ مدرسه مذهبی اعلام کرده است. بسیاری از این مدارس – که بنا به تعریف به آموزش‌های ابتدایی اختصاص دارند- در دهه‌های گذشته به مراکز اصلی پرورش اسلام‌گرایان تندرو تبدیل شده اند. اسلام‌آباد پس از حمله مرگبار به آموزشگاه کودکانِ نظامیان شهر پیشاور در سال ۲۰۱۴- که بیش از یکصد و پنجاه کشته برجای گذاشت- اعلام کرد برنامه گسترده‌ای را برای مبارزه با افراطگرایی به اجرا گذاشته است. با این حال، هیچ خبری مبنی بر ارتباط مدرسه تعطیل شده در پیشاور با گروه‌های اسلامگرای افراطی منتشر نشده است.

حدود سه میلیون شهروند افغان در پاکستان به صورت قانونی و غیرقانونی اقامت دارند. در ماه‌های گذشته و در پی افزایش ناامنی‌ در پاکستان، روند بازگشت مهاجران افغان به کشور خود، افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف توافق کردند

متحدان عمران خان بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده پاکستان خواهند داشت

انتخابات پاکستان؛ پیشتازی نامزدهای نزدیک به خان و واکنش تند دولت به انتقادهای خارجی