Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران استقرار سامانه «اس ۳۰۰» در اطراف سایت فردو را به نمایش گذاشت

ایران استقرار سامانه «اس ۳۰۰» در اطراف سایت فردو را به نمایش گذاشت
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تلویزیون ایران در گزارشی برای اولین بار استقرار سامانه موشکی «اس ۳۰۰» در اطراف تاسیسات اتمی فردو را به نمایش گذاشت.

تاسیسات فردو که «اس ۳۰۰» در اطراف آن مستقر شده، از تاسیسات هسته‌ای ایران در نزدیکی قم است و از مراکز عمده فعالیت‌های سانتریفوژهای ایران به شمار می‌رود. در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران متعهد شده‌ است فعالیت‌های هسته ای خود را بخصوص در سایت فردو کاملا متوقف کند.

در تصاویری که تلویزیون ایران به نمایش گذاشته، گزارشگر می‌گوید سامانه موشکی «اس ۳۰۰» در اطراف سایت هسته‌ای فردو و در مرکز پدافند هوایی مستقر شده است. در این تصاویر تعدادی تریلر که سامانه «اس ۳۰۰» را حمل می‌کردند نشان داده شده است.

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش ایران در این گزارش با بیان اینکه هنوز محل استقرار سامانه پدافندی «اس ۳۰۰» مشخص نیست، گفت: «اس ۳۰۰ با مکمل قدرتمند و کاملا ایرانی خود با نام باور ۳۷۳ آن چیزی است که ما می‌خواهیم و بزودی این دو سامانه در محل ویژه خود مستقر و عملیاتی می‌شوند.»

این فرمانده ارتش گفت: «اس ۳۰۰ و باور ۳۷۳ برای دشمن بسیار مهلک خواهد بود.» وی افزود: «ورود اس ۳۰۰ به ایران از خود سامانه پدافندی بسیار مهمتر بود چرا که ایران از میان همه دشمنی‌ها، تهدیدها و تحریمها توانست حق خود را بگیرد.»

ایران در هفته های گذشته از سامانه موشکی جدیدی با نام «باور ۳۷۳» که به گفته حسین دهقان وزیر دفاع نوعی «اس -۳۰۰ بومی است» رونمایی کرد.

سرتیپ فرزاد اسماعیلی در پایان گفت: «با تغییر رویکردهای سیاسی از جمله مذاکرات یا قبل و بعد از مذاکرات در وضعیت دفاعی مراکز هسته‌ای هیچ تغییری رخ نداده است، چون دستاوردهای هسته‌ای دستاوردی ملی است و باید بشدت از آنها حفاظت شود.. [همچنین] در مناطقی که مراکز هسته‌ای وجود ندارد تمرینات پدافند هوایی یک نوبت انجام می‌شود اما در مراکز هسته‌ای این تمرینات چندین نوبت انجام می‌شود.»

Video: #Iran established S-300 missile system near Fordow nuclear site. pic.twitter.com/w8byaLuh32

— Mashregh News Agency (@MashreghNews) August 28, 2016

پخش این تصاویر و گزارش‌ها همزمان است با دیدار روز یکشنبه علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی ایران با فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش. خامنه‌ای در این دیدار گفته بود: «سامانه اس۳۰۰ ابزاری دفاعی است نه تهاجمی، اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود.»

ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ میلادی قراردادی برای خرید سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار امضا کردند که روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی و در پی تشدید تحریم‌های بین المللی علیه ایران از تحویل آن به تهران خودداری کرد. ایران نیز در واکنش به اقدام روسیه با طرح شکایت در مجامع بین المللی تقاضای چهار میلیارد دلار خسارت از مسکو کرده بود. اما به دنبال توافق هسته‌ای تهران و کشورهای غربی، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، ممنوعیت ارسال سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ایران را لغو کرد و اولین محموله آن تیر ماه سال جاری به ایران تحویل داده شد. ایالات متحده آمريکا و اسرائيل مخالف تحويل سيستم‌های دفاع ضدهوايی «اس۳۰۰» به ايران توسط روسيه بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر جمهوری اسلامی: سامانه «اس۳۰۰» ابزاری دفاعی است نه تهاجمی

ایران از سامانه موشکی «باور ۳۷۳» رونمایی کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است