Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادامه واکنش‌ها به فایل منتظری: از بیانیه تند خبرگان تا تذکر به مطهری در مجلس

ادامه واکنش‌ها به فایل منتظری: از بیانیه تند خبرگان تا تذکر به مطهری در مجلس
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در ادامه واکنش‌ها به انتشار فایل صوتی جلسه آیت‌الله منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی با دست اندرکاران اعدام‌های سال ۱۳۶۷، مجلس خبرگان رهبری بیانیه ای تند علیه آن منتشر کرد. همچنین اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد محمدی ری‌ شهری، وزیر اطلاعات ایران در سال ۶۷ به آن واکنش نشان دادند. روز گذشته نیز علی مطهری از مصطفی پورمحمدی یکی از اعضای حاضر در جلسه منتظری خواستار توضیح در این زمینه شده بود که باعث بوجود آمدن حاشیه هایی در جلسه روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی شد.

در هفته‌های گذشته فایلی صوتی از جلسه آقای منتظری با هیئت اعدام‌ها منتشر شده که در آن قائم مقام وقت آقای خمینی ضمن هشدار نسبت به «جنایتی» که در حال انجام است می‌گوید احمد خمینی و وزارت اطلاعات برای اعدام زندانیان سیاسی از سال‌ها قبل برنامه ریزی کرده‌ بودند.


مجلس خبرگان رهبری فایل صوتی منتظری را «مشحون به اغلاط و تحریف‌ها» خواند و تصمیم آن زمان آقای خمینی را «تصمیمی تاریخی و انقلابی» دانست که «به موقع، چشم فتنه را کور نموده..»

اعلام انزجار مجلس خبرگان رهبری ازانتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری

در تازه‌ترین واکنش به انتشار این فایل، مجلس خبرگان رهبری روز یکشنبه هفتم شهریور با انتشار بیانیه‌ای تند نوشت که این قبیل اقدامات «با هدف تطهیر منافقین جنایتکار» انجام شده است.

مجلس خبرگان رهبری با «اعلام انزجار» از انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری نوشت: «کدام انسان منصف و وجدان بیداری است که تصدیق نکند انتشار محتویات یک جلسه، پس از گذشت قریب سه دهه با اهداف شومی صورت می پذیرد.. کدام انسان منصف و وجدان بیداری است که تصدیق نکند جریان مهدی هاشمی با سوء استفاده از بیت مرجعیت به چه خباثت ها و فجایعی دست نزد و دل بنیانگذار انقلاب اسلامی را چگونه خون نکرد تا جایی که امام راحل را مجبور به برخورد قاطع با آقای منتظری کرد و ایشان را واداشت تا حسب وظیفه و تکلیف شرعی، حاصل عمرشان را چنین خطاب کنند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه این بیانیه آمده است: فایل صوتی آیت‌الله منتظری «مشحون به اغلاط و تحریف‌ها» است و تصمیم آن زمان آقای خمینی، «تصمیمی تاریخی و انقلابی» بود که «به موقع، چشم فتنه را کور نموده و فرصت خودنمایی و فتنه گری گروهکی که دستش تا مرفق، آغشته به خون این ملت مظلوم و زجرکشیده است را سلب کردند.»

مجلس خبرگان رهبری در پایان این بیانیه با اعلام اینکه انتشار این نوار صوتی «آب به آسیاب دشمن ریختن» است نوشته: «شاید بتوان ریشه این گونه شیطنت هاو تجاهل ها را در حقد و حسد نسبت به امام راحل و تلاش برای تطهیر خائنان به این ملت و میهن، تحلیل و ارزیابی کرد.»


هاشمی‌ رفسنجانی هدف از انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری را خدشه وارد کردن به احمد خمینی دانست.‎

واکنش هاشمی رفسنجانی و ری شهری

در واکنشی دیگر به انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری، اکبر هاشمی‌ رفسنجانی در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن انتقاد از «حملات جدید به وجهه آیت‌الله خمینی» هدف این حملات را انتقام گیری از خانواده رهبر پیشین ایران و خدشه وارد کردن به احمد خمینی دانست.‎

رفسنجانی در ادامه به تمجید از احمد خمینی پرداخت و گفت: «زحمات بیت حضرت امام، به ویژه احمد آقا برای اسلام، ایران، تشیع و انقلاب اسلامی بی‌ نظیر است که از عراق تا پاریس و سپس تا ایران و در تمام سالهای پس از پیروزی انقلاب و حیات امام، بیت عظیم ایشان را با همه اهمیتی که به اندازه انقلاب داشت، به خوبی اداره کرد.»

محمد ری‌شهری، وزیر پیشین اطلاعات هم انتشار فایل صوتی منتظری را نشانه‌ ارتباط بیت او با سازمان مجاهدین خلق ایران دانست و گفت: «اگر دفتر [منتظری] با جریان منافقین ارتباط ندارد و نفوذی‌های منافقین در این دفتر رسوخ نکرده‌اند چرا در شرایطی که نفاق با وهابیت کودک کش هم‌ پیمان شده است برای ضربه زدن به‌ نظام مقدس جمهوری اسلامی مطالبی که سال ۶۷ ضبط‌ شده را در فضای کنونی منتشر می‌کنند.»

آقای ری‌شهری در هنگام اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ وزیر اطلاعات بود. او همچنین در ماجرای بازداشت مهدی هاشمی، برادر داماد آیت‌الله منتظری، که از آن به عنوان یکی از دلایل برکناری منتظری از سمت قائم مقامی رهبری نام برده می‌شود نیز نقش مهمی داشت.


محمد ری‌شهری، وزیر پیشین اطلاعات انتشار فایل صوتی منتظری را نشانه‌ ارتباط بیت او با سازمان مجاهدین خلق ایران دانست.

مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهور و از نزدیکان بیت خمینی نیز انتشار فایل منتظری را اتفاقی «فراتر از تخریب چهره آیت‌الله خمینی» ارزیابی کرد و گفت: «احساس می‌شود توطئه‌ای پیچیده در سطح بین‌المللی در شرف وقوع است که سازمان تروریستی منافقین را به سازمانی مشروع مدنی معرفی کنند و باید از لحاظ فقهی و حقوقی در سطح بین‌الملل در مورد جنایات این گروهک تروریستی، کارهای بیشتری انجام شود.»

تذکر به علی مطهری به دلیل توضیح خواستن از پورمحمدی

در همین حال و به دنبال نامه رسمی علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به مصطفی پورمحمدی از مسئولان ارشد وزارت اطلاعات برای توضیح آن ماجرا، روز یکشنبه یک نماینده مجلس در صحن علنی مجلس به مطهری تذکر آیین‌نامه‌ای داد.

به گزارش ایسنا، محسن کوهکن در تذکرش با استناد به بند ۷ ماده ۲۲ آیین‌نامه با تاکید بر لزوم رعایت برخی مسائل در نطق‌ها و گفته‌ها و نوشته‌ها از سوی اعضای هیات رییسه خطاب به مطهری گفت: «آقای مطهری از شما خواهش می‌کنم تا زمانی که به عنوان نایب رییس هستید از هر گونه نطق و یا نامه‌ای که زیبنده اعضای هیات رییسه نیست خودداری کنید.»

وی افزود:‌ «در شرایطی که مشکلات اولیه مردم ما بیکاری فرزندان، تبعیض‌ها و مشکلات اقتصادی است که در تمام نظرسنجی‌ها احصا شده است انتظار می‌رود نامه‌ای نوشته‌ نشود و یا مطالبی گفته نشود که خوراک تبلیغاتی را برای بیگانگان درست کند.»


علی مطهری در پاسخ به تذکر و انتقاد کوهکن در مورد صدور نامه‌ درباره‌ اعدام‌های سال ۶۷ گفت: نایب رییسی دلیل نمی‌شود حرف حق را نگویم.

آگهی

مطهری نیز در پاسخ به تذکر و انتقاد کوهکن گفت: «این که گفته می‌شود با این نامه و یا طرح بحث، امام زیر سوال رفته، چه کسی گفته امام زیر سوال رفته است؟ بحث بر سر نحوه اجرای حکم امام بوده که اگر کوتاهی‌هایی صورت گرفته آقایان توضیحاتی ارائه دهند.. این که مسائل را با هم مخلوط کنید کار درستی نیست هر وقت به مسائل فرهنگی پرداخته می‌شود می‌گویید مشکل معیشتی دارید. هر مساله‌ای باید در جای خود حل شود و این طور نیست که فقط به یک بعد جامعه بپردازید.»

وی در پایان گفت: «مساله نایب رییسی هیچ ربطی ندارد که ما حرف حق را نگوییم، در موقع اداره جلسه ممکن است ملاحظاتی باشد اما در هر جایی هر نماینده برای بیان نظراتش آزاد است. در این مورد حرف این است که توضیح داده شود و توضیح دادن نیز کار لازمی است و این به معنای حمایت از منافقان نیست.»

آقای مطهری در نامه رسمی خود که روز شنبه ششم شهریورماه منتشر شد از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری روحانی صراحتا پرسیده است: «آیا شایعات درباره اتفاق سال ۶۷ درباره نحوه اجرای حکم امام [آیت‌الله خمینی] صحت دارد یا خیر؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علی مطهری: درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری، آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی توضیح دهند

فایل صوتی جلسه آیت الله منتظری با هیات مرگ؛ در گفتگو با احمد منتظری

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران