Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

علی مطهری: درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری، آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی توضیح دهند

علی مطهری: درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری، آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی توضیح دهند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در ادامه واکنش ها به انتشار فایل صوتی آیت‌الله حسینعلی منتظری درباره اعدام های سال ۶۷، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خواهان توضیح و روشنگری در این زمینه شده است.

آقای مطهری طی یادداشتی که برای خبرگزاری ایسنا فرستاده از آقایان ابراهیم رئیسی، حسینعلی نیری و مصطفی پورمحمدی که از جمله اعضای هیات تصمیم گیرنده در مورد اعدام‌ها و حاضر در جلسه مطرح در فایل صوتی مذکور بوده‌اند خواست تا در این مورد «توضیح بدهند و موضوع را برای مردم روشن کنند.»

این نایب رئیس مجلس، در یادداشت خود آورده است: «در صحت انتساب این فایل به آیت الله منتظری تردیدی نیست. قبلا این مطلب چاپ شده بود. البته صحبت های ایشان از روی دلسوزی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بوده ولی این که نگرانی ایشان جا داشته یا نه و اصلا ماجرا چه بوده، درست برای ما روشن نیست.»

آیت‌الله حسینعلی منتظری در این فایل صوتی خطاب به هیات قضایی چهارنفره تصمیم گیرنده اعدام‌ها می گوید: «بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و در تاریخ ما را محکوم می‌کند، به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

حسینعلی نیری در زمان تصمیم‌گیری و اجرای اعدام‌ها حاکم شرع، ابراهیم رئیسی معاون دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات در زندان اوین بوده اند. هیات چهارنفره حاضر در جلسه با آیت‌الله منتظری شامل مرتضی اشراقی دادستان وقت تهران نیز بوده است.

علی مطهری در بخش دیگری از یادداشت خود می نویسد: «این که آیا حکمی از طرف امام(ره) بوده یا نه، و اگر بوده چه بوده و آیا این حکم درست اجرا شده یا نه، روشن نیست و اطلاعات ما ناقص است. خوب است آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی که در متن قضیه بوده اند توضیح بدهند و موضوع را برای مردم روشن کنند و البته اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود.»

یک روز پس از انتشار این فایل صوتی، احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری اعلام کرد که اداره اطلاعات قم از وی خواسته تا فایل صوتی را از روی سایت بردارد و روز سه شنبه ۲۳ مردادماه نیز به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار شده و مدت سه ساعت به پرسش های دادگاه پاسخ گفته است.

طی یک‌هفته ای که از انتشار فایل صوتی چهل دقیقه ای آیت‌الله منتظری می‌گذرد، واکنش های متفاوتی از سوی برخی مقامات مسئول جمهوری اسلامی و فعالان سیاسی درباره این فایل صورت گرفته است. از جمله محمدعلی انصاری قائم مقام دفتر نشر آثار آیت‌الله خمینی گفت: «محتوای این جلسه ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است.»

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب ومعاون سیاسی سابق وزارت کشور، ضمن محکوم کردن اعدام های گسترده در سال ۱۳۶۷، گفت که این فایل صوتی «حقایق تلخی را درباره اعدام های گروهی سال ۶۷ برملا کرد.» او طی یادداشتی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «به سهم خود از خانواده‌های اعدام شدگان آن فاجعه از جمله بازماندگان قربانیانی که عضو مجاهدین خلق نبودند، پوزش می‌طلبم.»

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران نیز طی سخنانی در این زمینه گفت: «باید تاسف خورد که برخی با پخش فایل‌های صوتی، مستمسک به رسانه‌های غربی دادند. آن‌چه از احکام دادگاه‌ها بر حسب موازین شرعی و قوانین انجام شده است قابل خدشه نیست و حکم گروه‌های محارب کاملا آشکار است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است