استاد علوم سیاسی دانشگاه برزیلیا: شانس بازگشت دیلما روسف صفر است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استاد علوم سیاسی دانشگاه برزیلیا: شانس بازگشت دیلما روسف صفر است

بحران سیاسی در برزیل که با تعلیق دیلما روسف رئیس جمهوری ماههاست بر این کشور سایه انداخته، روز پنج شنبه با رسیدگی به طرح استیضاح وی در مجلس سنا وارد مرحله تازه ای شده است.

در این باره با دیوید فلیشر استاد علوم سیاسی دانشگاه برزیلیا گفتگو کرده ایم. او که متولد آمریکا و تابعیت برزیلی دارد از جناح محافظه کار و حامی استیضاح دیلما روسف است.

او در گفتگو با یورونیوز می گوید: «به نظر من شانس بازگشت او صفر است. دو سوم رای سنا علیه اوست. انتظار می رود که دست کم ۶۰ رای بر ضد او داده شود. برای استیضاح او دو سوم رای مجلس سنا یعنی ۵۴ رای کافی است و هیچ نشانه ای از اینکه برخی سناتورها نظرشان تغییر کرده باشد وجود ندارد.»

استاد علوم سیاسی دانشگاه برزیلیا درباره تاثیری که بحران تعلیق دیلما روسف بر حزب کارگر برزیل داشته است، می گوید: «حزب کارگر بعنوان یک حزب نابود نشده اما بشدت آسیب دیده است و بسیاری انتظار دارند که با شکست بزرگی در انتخابات شهرداری ها در ماه اکتبر مواجه شود که وضعیت این حزب را بدتر می کند. این صدمات برای سالها حزب کارگر را با مشکل مواجه خواهد کرد. ما نمی دانیم برای این حزب چه اتفاقاتی خواهد افتاد. این حزب هیچ نامزد دیگری برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ به جز لولا دا سیلوا ندارد.»

پیر لودوف خبرنگار یورونیوز از برزیل گزارش می دهد: «به نظر می رسد آخرین مرحله روند استیضاح که از شش ماه پیش آغاز شده، در پنج روز آینده به آخر برسد. اگر چیزی غیر منتظره اتفاق نیفتد باید رئیس جمهوری دیلما روسف را باید خاتمه یافته دانست.»