تلفات جانی و خسارات مالی زلزلۀ مرکز ایتالیا بسیار گزارش می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تلفات جانی و خسارات مالی زلزلۀ مرکز ایتالیا بسیار گزارش می شود

زلزلۀ شدیدی که صبح چهارشنبه در مرکز ایتالیا بوقوع پیوست، خسارات جانی و مالی زیادی به استان ریه تی وارد کرده است. شمار کشته شدگان تاکنون دست کم ۲۴۷ نفر گزارش می شود و مقامات این منطقه خسارات وارده بر ساختمان ها و زیرساخت های این استان را میلیون ها یورو تخمین می زنند.

ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا که پس از این زلزله به منطقه سفر کرده بود، مردم ایتالیا را مردمی شجاع در مواجه با چنین حوادثی دانست و گفت: « برای ایتالیایی ها این زلزله زمانی برای نشان دادن احساسات قوی بین آنهاست. ما ایتالیایی ها به بحث کردن و مجادله شهرت داریم اما در مقابل چنین دردها و حوادث غم انگیزی بهترین خصوصیات خود را بروز می دهیم. عمیقا باور دارم امدادگران، ماموران آتش نشانی، ارتش ما و ماموران محافظت از شهروندان مایه افتخار ما هستند.»

نخست وزیر ایتالیا قرار بود روز پنجشنبه برای شرکت در یک نشست سوسیالیست های اروپا به پاریس سفر کند سفر خود را لغو کرد.

پاپ فرانچسکو نیز که جلسۀ استماع هفتگی خود را در پی این زلزله لغو کرد، در پیامی این حادثه را به مردم ایتالیا تسلیت گفته و مراتب همدردی خود را به خانواده های قربانیان اعلام کرده است.

در اثر این زلزله روستای باستانی آماتریچه در منطقۀ لاتیوم در این استان تقریبا ویران شده، جاده های این منطقه تخریب شده و برق نیز قطع شده است.

شدت این زلزله ۶.۲ دهم ریشتر عنوان شده و پس لرزه های آن نیز یکی از دلایل ریزش خانه های نیمه ویران گزارش شده است.

در سال ۲۰۰۹ نیز زلزله ای به قدرت ۶.۳ دهم ریشتر منطقۀ آکوئیلا در مرکز ایتالیا را به شدت لرزاند که در نتیجۀ آن ۳۰۰ کشته شدند.