جو بایدن در آنکارا: آمریکا هیچ اطلاع قبلی از وقوع کودتا در ترکیه نداشت

جو بایدن در آنکارا: آمریکا هیچ اطلاع قبلی از وقوع کودتا در ترکیه نداشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بحران سوریه و استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه در مبارزه علیه داعش و کودتادی نافرجام پانزدهم ژوئیه در ترکیه و استراد فتح الله گولن، واعظ تبعیدی متهم به سازماندهی کودتا، مهمترین موضوعاتی هستند که

آگهی

بحران سوریه و استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه در مبارزه علیه داعش و کودتادی نافرجام پانزدهم ژوئیه در ترکیه و استراد فتح الله گولن، واعظ تبعیدی متهم به سازماندهی کودتا، مهمترین موضوعاتی هستند که بر روابط دیپلماتیک امروز آنکارا و واشنگتن سایه انداخته اند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با نخست وزیر ترکیه و در کنفرانسی خبری اطمینان داد که واشنگتن اطلاعی از وقوع کودتا در ترکیه نداشته است.

هواپیماهای جنگی ترکیه در شب کودتا از پایگاه هوایی اینجرلیک اوج گرفتند، پایگاهی که جنگنده های مستقر در آن مواضع داعش را در سوریه هدف می گیرند.

آقای بایدن گفت:«ایالات متحده آمریکا هیچ اطلاع قبلی از آنچه در روز پانزدهم روی داد نداشت. ایالات متحده آمریکا و مردم آمریکا این عمل شنیع را محکوم می کنند.»

از سوی دیگر ارتش ترکیه که با هدف مبارزه با داعش در شهر جرابلس وارد خاک سوریه شده است مواضع یگان های مدافع خلق، متشکل از نیروهای کُرد را نیز هدف می گیرد.

بینعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه گفت:«ترکیه هرگز هیچ تشکیلات کُردی را در مرزهای جنوبی خود نخواهد پذیرفت و ترکیه تحقق چنین تشکیلاتی را تهدیدی بزرگ برای امنیت ملی خود تلقی می کند.»

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا پس از کنفرانس خبری امروز با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار می کند. آقای اردوغان پس از وقوع کودتا به مسکو رفت و با همتای روس خود ولادیمیر پوتین دیدار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشنواره فیلم آنتالیا در ترکیه در پی جنجال بر سر «سانسور» یک اثر مستند لغو شد

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت