هزاران کارگر خارجی در عربستان بدون حقوق مانده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هزاران کارگر خارجی در عربستان بدون حقوق مانده اند

کارگران خارجی در عربستان سعودی که پس از بیکاری در اردوگاه های بیابانی رها شده اند، می گویند، پیشنهاد دولت مبنی بر پرواز رایگان برای بازگشت به خانه هایشان را نمی پذیرند، مگر اینکه حقوق معوقه شان پرداخت شود.

این کارگران بیش از هشت ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند اما دولت می گوید در تلاش است تا مشکل را حل کند و به آنها پیشنهاد داده است که گذرنامه هایشان را پس خواهد داد و برای بازگشت آنها بلیت رایگان تهیه خواهد کرد.

مفرج الحقبانی، وزیر کار عربستان می گوید: «ما حدود 10 میلیون نیروی کار خارجی داریم که هیچ اعتراضی ندارند و تنها 30 هزار تن از کارگران یک شرکت معترض هستند و این موضوع نباید جمع بسته شود.»

16 هزار تن از کارگرانی که بیکار شده اند، هندی و پاکستانی هستند و 11 هزار تن نیز کارگرانی از فیلیپین هستند.

یکی از کارگران هندی می گوید: «از ماه ژانویه هیچ حقوقی دریافت نکرده ام و خانواده ام در شرایط بسیار بدی به سر می برند. پولی برای ثبت نام بچه ها ندارند . حتی قبض برق را هم نمی توانند، پرداخت کنند. خانواده من غذایی برای خوردن ندارند.»

یک کارگر پاکستانی نیز می گوید: «می خواهم به پاکستان برگردم اما اینجا می نشینم تا حقوقم را پرداخت کنند، هیچ پولی به من نداده اند.»

دیگری نیز می گوید: «مشکل دارویی داریم. تعدادی از افراد اینجا بسیار بیمار هستند ولی نمی توانند به بیمارستان بروند زیرا بیمه ندارند. اینجا هم امکانات دارویی وجود ندارد.»

در پی کاهش بهای نفت و رکود اقتصاد پادشاهی عربستان، هزاران کارگر خارجی بدون دریافت دستمزدهایشان از کار بیکار شده اند و در بلاتکلیفی به سر می برند. خدمات درمانی این کارگران نیز با بسته شدن شرکتهایی که در آن کار می کرده اند، قطع شده است.