نخست وزیر ترکیه فتح الله گولن را مسئول کودتا خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر ترکیه فتح الله گولن را مسئول کودتا خواند

بن علی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه در جلسه روز سه شنبه پارلمان این کشور بار دیگر انگشت اتهام را به سوی فتح الله گولن، روحانی مقیم ایالات متحده آمریکا نشانه گرفت.

به گفته وی کودتای نافرجام اخیر ارتش ترکیه به دست هواداران آقای گولن صورت گرفته است.

نخست وزیر ترکیه در بخشی از سخنرانی اش گفت: «تردیدی نیست که فتح الله بازخواهد گشت و مسئول تلاش برای براندازی حکومت خواهد بود. تردیدی نیست، به حساب آنانی که مسئول خون شهدای ما هستند، رسیدگی می شود. وقتی کسی اعدام می شود یکبار می میرد. راه های سخت تری هم برای مرگ آنان وجود دارد. این یک دادرسی منصفانه و بی طرفانه است.»

از سوی دیگر نیروهای امنیتی نیز به ۴۴ شرکت بازرگانی در استانبول یورش بردند. این شرکت ها مظنون به حمایت مالی از «جنبش گولن» بوده و حکم جلب ۱۲۰ تن از مدیران آنان صادر شده است.

علاوه بر درخواست استرداد فتح الله گولن از ایالات متحده آمریکا، ترکیه از یونان نیز خواسته تا هشت نظامی گریخته به این کشور را مسترد کند.

پس از شکست کودتا حدود ۳۵ هزار تن به منظور بازجویی بازداشت شده و بیش از ۱۷ هزار تن از آنان محاکمه می شوند. متهمان شامل سربازان ارتش، نیروهای پلیس، قضات و روزنامه نگاران هستند. در دادگستری، رسانه های دولتی، نظام آموزشی، بهداشت و درمان، ارتش و فرمانداری ها نیز شمار قابل توجهی از کار برکنار شده اند.