احتمال قطع مذاکرات درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احتمال قطع مذاکرات درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

سخنان صدر اعظم اتریش درباره لزوم توقف مذاکرات اتحادیه اروپا با ترکیه درباره عضویت این کشور در اتحادیه با موافقت برخی مقام های اروپایی همراه بود.

کودتای نافرجام و سرکوب گسترده مخالفان از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و نیز احتمال به اجرا گذاشته شدن حکم اعدام در این کشور نگرانی رهبران اروپایی را در پی داشته است.

کریستیان کرن، صدراعظم اتریش گفته است که با همتایان اروپایی خود در مورد توقف مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفتگو خواهد کرد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به این خبر گفت: «به اعتقاد من قطع یکجانبه مذاکرات از سوی اتحادیه اروپا با ترکیه در حال حاضر کمک کننده نیست.» وی در عین حال تاکید کرد که حوادث بعد از کودتای نافرجام در ترکیه نشان می دهد که این کشور نمی تواند در آینده ای نزدیک عضو اتحادیه اروپا شود.

فرانک والتر اشتانمایر، وزیر خارجه آلمان نیز گفت: «در صورتی که حکم اعدام در ترکیه اجرایی شود، عضویت این کشور در اتحادیه اروپا جایی ندارد.»

عمر سلیک، وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان صدر اعظم اتریش گفت که مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا چیزی جز خیال پردازی نیست.

روز پنجشنبه همچنین دادگاهی در ترکیه حکم بازداشت فتح الله گولن از مخالفان دولت ترکیه را به اتهام رهبری کودتای نافرجام صادر کرد.