شمار بازداشت شدگان کودتای ترکیه به شانزده هزار نفر رسید

شمار بازداشت شدگان کودتای ترکیه به شانزده هزار نفر رسید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بکیر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که تاکنون بیش از شانزده هزار نفر در ارتباط با کودتای ماه گذشته بازداشت شده اند.

آگهی

بکیر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که تاکنون بیش از شانزده هزار نفر در ارتباط با کودتای ماه گذشته بازداشت شده اند. چندین نفر هم به اتهام تلاش برای ربودن رجب طیب اردوغان در شب کودتا بازداشت شده اند.

در پی وقوع این کودتای نافرجام که پس از چند ساعت شکست خورد، ده ها هزار نفر از نیروهای نظامی و کارمندان دولت از کار خود برکنار شده اند یا مجبور به استعفا شده اند.

وزیر دادگستری ترکیه همچنین به آمریکا هشدار داد که در صورتی که فتح الله گولن، چهره مذهبی و سیاسی بانفوذ ترکیه را به دولت این کشور تحویل ندهد، روابط دوجانبه بین ترکیه و آمریکا آسیب خواهد دید.

آقای گولن که زمانی از متحدان آقای اردوغان بود، مدتی است که به منتقدان او پیوسته است و از چند سال قبل در تبعیدی خودخواسته در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا زندگی می کند. مقامهای دولت ترکیه، آقای گولن را طراح کودتای این کشور می دانند. فتح الله گولن این اتهام را رد کرده است.

جنگ قدرت بین رجب طیب اردوغان و متحد سابقش، فتح الله گولن حدود دو سال قبل و زمانی که شمار زیادی از تاجران سرشناس نزدیک به دولت بازداشت شدند علنی شد. پس از آن دولت ترکیه بسیاری از افراد وابسته به فتح الله گولن را در سیستم قضایی و ارتش این کشور شناسایی و اخراج کرد.

در جریان درگیریهای مرتبط با این کودتا که پس از گذشت فقط چند ساعت شکست خورد حدود ۲۵۰ نفر کشته شدند و دو هزار نفر مجروح شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار رهبران فرانسه و ترکیه تحت تاثیر فشار سازمان‌های حقوق بشری

دیدار روسای جمهور ترکیه و روسیه در سن پترزبورگ

اتحادیه اروپا در برابر روابط جدید آنکارا و مسکو