Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ممنوعیت بورکینی در شهر کن و پیامدهای احتمالی آن

ممنوعیت بورکینی در شهر کن و پیامدهای احتمالی آن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهردار کن در فرانسه اخیرا اعلام کرد استفاده از بورکینی در سواحل این شهر به دلیل آنکه پوششی مناسب و از لحاظ اخلاقی محترمانه نیست، ممنوع است.

آگهی

شهردار کن در فرانسه اخیرا اعلام کرد استفاده از بورکینی در سواحل این شهر به دلیل آنکه پوششی مناسب و از لحاظ اخلاقی محترمانه نیست، ممنوع است.

بحث درباره استفاده از مایوی اسلامی یا بورکینی در سواحل کشور لائیک فرانسه از مباحث داغ تابستان امسال در این کشور محسوب می شد.

شهردار کن همچنین افزوده است که تصمیم به ممنوعیت بورکینی به دلایل امنیتی و همچنین ضرورت احترام به سکولاریسم، اتخاذ شده است چراکه این نوع از پوشش، نماد اسلام افراطی و برانگیزنده دیدگاههای تروریستی است و منجر به ایجاد اختلال در نظم عمومی می شود.

در اعلامیه شهردار کن تاکید شده است که تناسب پوشش افراد در سواحل با اصل لائیسیته ضروری است.

لیونل لوکا، شهردار ویلنو لوبت، در حمایت از تصمیم شهرداری کن می گوید: «مایلم این خواسته که به سمتی پیش برویم که در وضعیت نوعی آپارتاید قرار بگیریم، متوقف شود. خواسته ای که با لباسی آغاز شده که خارج از چهارچوب جامعه فرانسه است. اینجا فرانسه است، جمهوری فرانسه. جایی که همه بدون در نظر گرفتن نژاد یا مذهب با هم برابرند.»

اما منظور از جامعه فرانسه چیست؟ آیا در فرانسه لباس واحدی وجود دارد که باید آن را در اماکن عمومی پوشید؟

هیچ چهارچوب قانونی برای ممنوعیت بورکینی وجود ندارد. بورکینی در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط یک طراح لبنانی در استرالیا و برای زنان مسلمان طراحی شد تا به آنها اجازه دهد در کنار شنا کردن بتوانند به اعتقاداتشان نیز پایبند باشند.

فائزه بن محمد از انجمن مسلمانان فرانسه می گوید: «تنها پوششی که ممنوع است، برقع است که چهره را می پوشاند. امروز دخترانی که با بورکینی شنا می کنند همان بخش هایی از بدنشان را می پوشانند که در زمان حجاب داشتن می پوشانند. بنابراین با این کار زنان مسلمان از سواحل حذف می شوند.»

بسیاری در فرانسه این ممنوعیت را درک نمی کنند و همین موضوع نگرانی هایی را بوجود آورده است.

زن مسلمان دیگری می گوید: «مسخره است زیرا من گاه مردمی را در ساحل می بینم که کاملا برهنه هستند. به همین دلیل نمی دانم چرا ما نباید پوشیده باشیم.»

از نظر بسیاری در خارج از فرانسه نیز این ممنوعیت گیج کننده است و برایشان سوالاتی را بوجود آورده است. از جمله اینکه چه تفاوتی میان بورکینی و لباس غواصی و یا لباس های دیگری وجود دارد که بسیاری در ساحل می پوشند تا خود را از نور آفتاب محافظت کنند؟

توجیه این تصمیم مشکل است.

هروه لاویس، فعال حقوق بشر می گوید: «این کار باعث افزایش نفرت و جنگ میان مردم می شود. درست نیست و به این معنی است که در فرانسه ما بین کسی که سلفی است و کسی که نیست، تمایز قائل نیستیم.»

تنش در فرانسه پس از حملات تروریستی اخیر در این کشور افزایش یافته است. مقامات در تلاشند به این سوال پاسخ گویند که چگونه برخی از شهروندانشان تبدیل به اسلامگرایان افراطی می شوند.

در جزیره کرس این کشور، بورکینی باعث ایجاد درگیری هایی شده است. درگیری پس از آن بوجود آمد که چند زن با این پوشش به شنا پرداختند و گروهی نیز از آنها عکس گرفتند.

حال سوال این است که آیا غیرقانونی اعلام کردن بورکینی در سواحل فرانسه، منجر به افزایش تنش ها میان جامعه مسلمانان با دیگر ساکنان فرانسه نمی شود؟ این سوالی است که مقاماتی که خواهان مبارزه با تروریسم هستند باید به آن پاسخ دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس