تجمعات در واشنگتن و صربستان در حمایت از اردوغان

تجمعات در واشنگتن و صربستان در حمایت از اردوغان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هواداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در برخی از شهرهای آمریکایی و اروپایی تجمع کردند.

آگهی

هواداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در برخی از شهرهای آمریکایی و اروپایی تجمع کردند.

تعدادی از هواداران رئیس جمهوری ترکیه در واشنگتن در حالیکه پلاکاردهایی را حمل می کردند که رجب طیب اردوغان را رهبر امت اسلامی معرفی کرده بود، از کاخ سفید خواستند فتح الله گولن، رهبر جنبش گولن را به ترکیه مسترد کند.

یکی از شرکت کنندگان در این تجمع با تکرار اتهامات دولت ترکیه به فتح الله گولن می گوید: «ما فقط می خواهیم همگان بدانند که فتح الله گولن کار خیلی بدی در حق ترکیه و مردم این کشور کرده است.»

در شهر «نووی پازار» صربستان نیز صدها نفر از حامیان رجب طیب اردوغان به دعوت انجمن دوستان ترکیه به حمایت از وی تظاهرات کردند.

رئیس جمهوری ترکیه از هواداران خود خواسته بود روز یکشنبه دست به تجمعاتی در حمایت از دموکراسی بزنند. در جریان سخنرانی در آنکارا، رجب طیب اردوغان بار دیگر امکان برقراری مجدد مجازات اعدام برای تنبیه کودتاکنندگان را مطرح کرد و اجرای دوبارۀ این قانون را منوط به خواستۀ مردم این کشور دانست.

دولت ترکیه فتح الله گولن را هدایت کنندۀ کودتای نافرجام در این کشور می داند و از آمریکا خواسته است رهبر جنبش گولن را که یکی از مخالفان اصلی رجب طیب اردوغان است به ترکیه مسترد کند. آمریکا از دولت ترکیه خواسته است شواهد و اسناد خود را در رابطه با دست داشتن فتح الله گولن در این کودتا به واشنگتن ارائه کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

در پی این کودتای نافرجام دست کم ۹۰۰۰ قاضی، دادستان، استاد دانشگاه، پلیس و نیروی نظامی از کار خود برکنار شده با دستگیر شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید

کره شمالی خواستار آمادگی نظامی در برابر «هرگونه تحریک دشمن» شد

واکنش‌های بین‌المللی به درگذشت هنری کیسینجر، سیاستمدار برجسته و کهنه‌کار آمریکایی