بالا گرفتن تنش لفظی بین مقامات ترکیه و اتریش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بالا گرفتن تنش لفظی بین مقامات ترکیه و اتریش

ترکیه در واکنش به سخنان صدراعظم اتریش در مورد لزوم توقف مذاکراتِ اتحادیه اروپا با ترکیه، این اظهارات را مشابه سخنان راست گرایان افراطیِ اروپا دانست.

کریستیان کرن، صدراعظم اتریش روز چهارشنبه اعلام کرد که با همتایان اروپایی خود در مورد توقف مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفتگو خواهد کرد.

عمر سلیک، وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا می گوید: «او [صدراعظم اتریش] گفت که مذاکرات عضویت کامل بین ترکیه و اتحادیه اروپا چیزی جز خیال پردازی نیست. صادقانه بگویم: این خیلی ناراحت کننده است که اظهارات او به سخنان راست افراطی در اروپا شباهت دارد.»

صدراعظم اتریش روز چهارشنبه در سخنان خود به ناهمخوانی های دموکراتیک و اقتصادی بین اتحادیه اروپا و ترکیه اشاره کرده بود.

کریستیان کرن در مورد مذاکرات با ترکیه گفت: «مذاکرات عضویت بسیار توخالی است. واقعیت این است که در حال حاضر پیشرفتی بنیادی صورت نگرفته است. از آنجایی که این فرایند سالها به این شکل بدون برداشته شدن گامهایی به سوی هدف ادامه خواهد داشت، در شرایط فعلی چشم انداز واقع بینانه ای برای عضویت وجود ندارد.»

به دنبال کودتای نافرجام ماه گذشته در ترکیه، کشورهای اروپایی از سرکوب مخالفان توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور و احتمال به اجرا گذاشته شدن حکم اعدام در ترکیه، ابراز نگرانی کردند.