رسانه های فرانسه: آیا باید هویت عاملان حملات تروریستی را آشکار کرد؟

رسانه های فرانسه: آیا باید هویت عاملان حملات تروریستی را آشکار کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی خطر حمله های تروریستی بر اروپا سایه افکنده است.

آگهی

گزارش تفصیلی

خطر حمله های تروریستی بر اروپا سایه افکنده است. رسانه ها به پوشش اخبار مربوطه می پردازند. در این میان چندین پرسش مهم در میان اصحاب رسانه فرانسه مطرح است: آیا پوشش خبری وقایع خشونت بار، ابزار تبلیغاتی برای پیکارجویان بشمار نمی آید؟ آیا ایجاد وحشت از طریق پوشش خبری هدف اصلی حمله کننده ها نیست؟ آیا نشان دادن چهره حمله کنندگان از آنها شهید سازی نمی کند؟

از سوی دیگر افکار عمومی خواستار اطلاع رسانی است و حفظ منش انسانی و احترام به حریم خصوصی افراد را نیز گوشزد می کند. در فرانسه در کنار موضوعاتی مانند وجود نقص در تدابیر امنیتی و انتقاد از ناکافی بودن اقدامات مقامهای دولتی، حذف چهره و نام حمله کنندگان تبدیل به بحث اصلی رسانه ها شده است.

برخی رسانه های فرانسوی از جمله روزنامه لوموند در روز چهارشنبه با انتشار اعلامیه ای به طور رسمی از تصمیم خود برای نشان ندادن چهره حمله کننده ها خبر دادند.

مدیر مسئول روزنامه لوموند در نوشتاری گفت: «در پی حمله (شهر) نیس، برای پرهیز از هرگونه تجلیلی از عاملان کشتار، از این پس هیچ عکسی از این افراد و یا صحنه های کشتار در این روزنامه چاپ نمی شود.»

“تلویزیون ب اف ام” فرانسه نیز موضعی یکسان اتخاذ کرد. مدیر این شبکه تلویزیونی گفت: «قربانیان و حمله کنندگان را در یک سطح قرار نمی دهیم.»

با اینحال مدیر تحریریه روزنامه فیگارو موضعی متفاوت برگزیده است: «به گمانم هر چیزی باید تابع اعتدال، احتیاط و عقلانیت باشد. چاپ تصویر ساده از تروریستها با رعایت احتیاط در صفحاتمان ضروری است.»

مدیر خبری تلویزیون فرانسه نیز در اظهار نظری مشابه گفت: «باید در برابر خودسانسوری مقاومت کرد.»

پیش از این رسانه های فرانسوی در برخی موارد در هنگام پوشش خبری دچار اشتباه حرفه ای شدند. برای نمونه در حمله ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ به یک سوپر مارکت یهودی در پاریس، خبرنگار یک شبکه تلویزیونی در پخش زنده اعلام کرد افرادی در محل حادثه پنهان شده اند. در موردی دیگر شبکه فرانس دو، مردی را در کنار جسد همسرش نشان داد. گرچه این شبکه تلویزیونی بعدتر بابت این گزارش عذرخواهی کرد.

یورونیوز که رویدادهای بین المللی را در سراسر جهان پخش می کند اینگونه جزییات حوادث از جمله هویت و چهره حمله کنندگان را نشان می دهد، ضمن آنکه از هرگونه روشی که باعث تبلیغ خشونت و یا بزرگداشت عاملان حمله های تروریستی محسوب شود پرهیز می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند

جزئیات حمله پاریس؛ تحقیقات آلمان و فرانسه در مورد چاقوکشی آرمان رجب‌پور و قصور روانپزشکی

افشای هویت عامل حمله مرگبار در پاریس؛ «آرمان رجب‌پور میاندوآب» کیست؟