چالش های پیش روی پدرو پابلو کوچینسکی، رییس جمهوری پرو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چالش های پیش روی پدرو پابلو کوچینسکی، رییس جمهوری پرو

گزارش تفصیلی

پدرو پابلو کوچینسکی ۷۷ ساله و بانکدار سابق وال استریت، برای یک دوره پنج ساله رییس جمهوری پرو را بر عهده می گیرد. دولت وی باید با دیگر جناحهای سیاسی از جمله طرفداران کیکو فوجیموری، رقیب خود در انتخابات رییس جمهوری همکاری کند. در دور دوم انتخابات، آقای کوچینسکی تنها با اختلاف ۴۱ هزار رای بر رقیب خود پیروز شد.

رییس جمهوری کنونی پرو با چالشهای متعددی رو در روست. حزب خانم فوجیموری ۷۳ کرسی کنگره این کشور را در دست دارد. حال آنکه حزب رییس جمهوری منتخب تنها ۱۸ کرسی را در اختیار دارد. آقای کوچینسکی امیدوار است بتواند با جناحهای سیاسی در زمینه های مختلف از جمله سرمایه گذاری در بخش عمومی به توافق برسد.

در همین حال طرفداران آلبرتو فوجیموری خواهان آزاد شدن او از زندان هستند. کیکو فوجیموری دختر آلبرتو فوجیموری رییس جمهوری پیشین پرو در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ است. آقای فوجیموری به دلیل نقض حقوق بشر به ۲۵ سال زندان محکوم شده است. آقای کوچینسکی پذیرش درخواست عفو او را ناممکن دانسته است.

رییس جمهوری پرو درباره احتمال تغییر نوع مجازات گفت: «این پیشنهادی برای بخشش نیست. پیشنهادی برای مجازات و حبس خانگی است. پیشنهاد عفو را امضا نخواهم کرد.»

چالش دیگر پیش روی دولت کنونی پرو جان بخشیدن به اقتصاد این کشور است. رشد اقتصادی از سال ۲۰۱۳ از ۶.۵ به ۳ درصد کاهش یافته است. آقای کوچینسکی برای مبارزه با فقر و به روز کردن کشور وعده رشد اقتصادی ۵ درصدی را داده است.

او درباره لزوم بهبود بخشیدن وضعیت زندگی مردم گفت: «۳۰ تا ۴۰ درصد کودکان از مدرسه های با کیفیت محروم هستند، مردم به دلیل کمبود نیروهای پلیس از امنیت شهری برخوردار نیستند و از آب آشامیدنی کافی و دسترسی آسان به بیمارستان بی بهره اند.»

پدرو پابلو کوچینسکی متولد سال ۱۹۳۸ میلادی در شهر لیما، پایتخت پرو است. ماکسیم کوچینسکی، پدر وی پزشک یهودی آلمانی بود که هنگام جنگ جهانی دوم به پرو مهاجرت کرد. مادر وی مادلن گودار یک معلم فرانسوی سوییسی بود. ژان لوک گدار، کارگردان نامدار فرانسوی پسر خاله اوست. وی دانش آموخته اقتصاد در دانشگاههای آکسفورد و پرینستون است. او همچنین در سوییس و لندن موسیقی آموخته است.