ایران در صدر فهرست جهانی اعمال مجازات اعدام

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  Amnesty, Reuters
ایران در صدر فهرست جهانی اعمال مجازات اعدام

اعدام ۹۷۷ تن طی سال گذشته میلادی در جمهوری اسلامی ایران نام این کشور را باری دیگر در فهرست کشورهایی قرارداد که بیشترین مجازات اعدام را در جهان اعمال کرده است.

پاکستان با ۳۲۶ و عربستان سعودی با ۱۵۸ مورد اعدام، پس از ایران، بیشترین شمار اعدام را داشته اند

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل بیشتر اعدام های صورت گرفته در ایران به جرایم موادمخدر مربوط بوده است.

عفو بین الملل اعلام کرد که مجازات اعدام در جهان رشدی ۵۴ درصدی داشته و شمار اعدام های ثبت شده از سال ۱۹۸۹ میلادی بی سابقه است.

اودری گاوگران، مدیر مسائل جهانی و پژوهش عفو بین الملل در یک نشست خبری گفت: «افزایش ناگوار اعدام که ما در سال ۲۰۱۵ ثبت کرده ایم به ویژه نشان دهنده افزایش عظیم اعدام در سه کشور، ایران ، پاکستان و عربستان سعودی است. این سه کشور روی هم حدود ۹۰ درصد اعدام های ثبت شده در سال ۲۰۱۵ را داشته اند و باز این آمار منهای چین است.»

اگرچه مدافعان حقوق بشر برآورد می کنند که چین با توجه به قوانین و نسبت جمعیت، همچنان بیشترین شمار اعدام را در جهان داشته باشد ولی دولت این کشور از اعلام آمار سالانه اعدام خودداری می کند. لو کانگ، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری خلق چین گزارش های سازمان عفو بین الملل را «غیرمنصفانه»خوانده و گفته است که «علاقه ای به ابراز نظر در اینباره ندارد.»

با در نظر داشتن فقدان آماری دقیق از تعداد مجازات اعمال شده اعدام در جمهوری خلق چین، پاکستان با ۳۲۶ و عربستان سعودی با ۱۵۸مورد اعدام طی سال گذشته میلادی، پس از جمهوری اسلامی ایران بیشترین شمار اعدام را داشته اند.

در همین حال بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، صدور حکم مجازات اعدام در ایالات متحده آمریکا با ۲۸ مورد طی سال گذشته میلادی، از سال ۱۹۹۱ کمترین رقم بوده است.

این گزارش تعداد کل موارد اعدام در جهان طی سال ۲۰۱۵ را حداقل هزار و ۶۳۴ مورد اعلام کرده است.