آغاز کنگره جهانی علیه اعدام در بلژیک؛ ۲۷۳ اعدامی در ایران طی سال گذشته

علیه مجازات اعدام
علیه مجازات اعدام   -  Copyright  AFP
نگارش از Euronews

کنگره جهانی علیه مجازات اعدام روز چهارشنبه، ۲۷ فوریه، در محل پارلمان اروپا در بروکسل آغاز به کار کرد. در حاشیه کنگره جهانی علیه مجازات اعدام اعلام شد که ایران ۲۷۳ نفر را در سال گذشته اعدام کرده است.

کنگره جهانی علیه مجازات اعدام روز چهارشنبه، ۲۷ فوریه، در محل پارلمان اروپا در بروکسل آغاز به کار کرد.

در این کنگره که به مدت ۳ روز ادامه دارد، بیش از ۱۵۰۰ نماینده و هیات از ۱۴۰ کشور جهان شرکت می‌کنند.

نمایندگان نهادهای غیرانتفاعی مردمی و دولت‌ها در این کنگره می‌کوشند راه‌های تازه‌ای برای ترغیب کشورهای باقیمانده به لغو مجازات اعدام بیابند.

مطابق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، ۱۴۲ کشور جهان، شامل کلیه کشورهای اتحادیه اروپا، تا کنون مجازات اعدام را لغو کرده‌اند. در مقابل ۵۳ کشور هنوز اجرای حکم اعدام را به عنوان مجازات به رسمیت می‌شناسند.

تازه‌ترین کشورهای لغو کننده مجازات اعدام شامل بورکینافاسو، گینه، بنین و ماداگاسکار هستند و ایران و چین در صدر کشورهای دارای بالاترین میزان اعدام در جهان شناخته می‌شوند.

در این کنگره فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنرانی خواهد کرد و پیام آنتیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، نیز پخش خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

کشورهایی که هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده‌اند با رنگ قرمز مشخص شده‌اند

اعدام ۲۷۳ نفر در ایران طی سال گذشته

در حاشیه کنگره جهانی علیه مجازات اعدام در بروکسل، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام شد که ایران ۲۷۳ نفر را در سال گذشته اعدام کرده است.

این آمار را گروه «حقوق بشر ایران» که یک نهاد حقوق بشری مستقل است منتشر کرده است.

به گفته محمود امیری مقدم، رئیس این گروه، چهار جرم منجر به صدور حکم اعدام در ایران را قتل، محاربه (فساد فی‌الارض)، مواد مخدر و تجاوز تشکیل می‌دهد.

جمهوری اسلامی با ۶ مورد تایید شده اعدام نوجوانان در سال ۲۰۱۸، بالاترین میزان اعدام کودکان زیرسن قانونی در دنیا را در اختیار دارد.

گروه حقوق بشر ایران می‌گوید به دلیل عدم شفافیت در آمارهای اعلام شده توسط حکومت ایران، تعیین شمار حقیقی اعدام‌شدگان دشوار است.

ایران بالاترین نرخ سرانه اعدام به نسبت جمعیت را در جهان داراست.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مطالب مرتبط