Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش مک لارن از وجود "دوپینگ دولتی" در ورزش روسیه

گزارش مک لارن از وجود "دوپینگ دولتی" در ورزش روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی گزارش ریچارد مک لارن، حقوقدان کانادایی و رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» از وجود یک «سیستم دوپینگ دولتی» در کشور روسیه و در دوران برگزاری بازیهای المپیک سوچی در

آگهی

گزارش تحلیلی

گزارش ریچارد مک لارن، حقوقدان کانادایی و رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» از وجود یک «سیستم دوپینگ دولتی» در کشور روسیه و در دوران برگزاری بازیهای المپیک سوچی در سال ۲۰۱۴ میلادی خبر می دهد.

بر اساس این گزارش، دستکم هشت هزار نمونه ای که برای انجام آزمایشهای مربوطه در دوران این بازیها گرفته شده بودند، به کمک سرویس مخفی روسیه نابود شده اند.

تقلب در ورزش روسیه تنها به بازیهای المپیک سوچی محدود نمی شد. از سال ۲۰۱۱ میلادی و در رقابتهای بین المللی متعدد دیگری که روسیه میزبان بوده، چنین تقلبهایی دیده شده است؛ از جمله در مسابقات قهرمانی دو و میدانی سال ۲۰۱۳ میلادی، مسابقات قهرمانی شنا در سال ۲۰۱۵ و مسابقات شمشیربازی در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی.

ریچارد مک لارن، رئیس کمیسیون تحقیقات آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ می گوید: «این سیستم توسط مقامات روس و پس از نتایج فاجعه بار تیم روسیه در المپیک زمستانی سال ۲۰۱۰ میلادی در ونکوور به اجرا گذاشته شد و استفاده از آن، دستکم تا ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه داشت.»

بر اساس این گزارش، روسها برای تقلب در مسابقات از سه شیوه استفاده می کردند: تخریب، تحریف و پنهان کاری (اختفای اسناد جرم). آنها گاه یکی از این روش ها را استفاده می کرده اند و گاه هر سه روش را با هم و بطور همزمان.

در گزارش مک لارن جزئیات تقلب به اینگونه شرح داده شده است:

-۱ قبل از آغاز بازیها، ورزشکاران نمونه ادرار سالم خود را ارائه می دادند. نمونه ای که با هیچ محصول دوپینگی آلوده نشده بود.

-۲ مقامات روس این نمونه ها را در فریزر نگهداری می کردند.

-۳ سپس ورزشکاران استفاده از مواد مشمول دوپینگ را شروع می کردند.

-۴ در حین بازیها، ورزشکاران به روال همیشگی این مسابقات، نمونه ادرار دیگری را در اختیار دفتر مستقل ضددوپینگ می گذاشتند.

-۵ اما این نمونه ها در طول شب و توسط یکی از کارکنان سرویس امنیت فدرال روسیه و از طریق یک سوراخ موش در آزمایشگاه جابجا و با نمونه های سالمِ قبل از مسابقات، تعویض می شد.

-۶ تعویض نمونه ها با دقت تمام انجام می شد؛ بدون شکستن مهر و موم درِ ظرفها.

-۷ در نهایت این نمونه های ادرار سالم بود که در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گرفت.

تا اکنون، تنها ورزش دو و میدانی روسیه به انجام این دوپینگ ها متهم شده بود اما بر اساس گزارش های اخیر، روسها در سی رشته ورزشی از جمله وزنه برداری، کشتی، قایقرانی، دوچرخه سواری، فوتبال و اسکیت دست به دوپینگ زده اند.

ریچارد مک لارن می گوید: «کار من، حکم من، تحقیق و تهیه گزارش و انتشار حقایق بود و نه توصیه کردن. من در این باره هیچ توصیه ای نکرده ام. هیچ توصیه ای نیز در این گزارش وجود ندارد. اطلاعاتی که در این گزارش ارائه شده، برای استفاده دیگران و انجام اقدامات عملی توسط آنها است.»

در واکنش به این گزارش، کرملین دخالتهای سیاسی در ورزش را محکوم کرده و آن را سناریویی برای یک جنگ سرد جدید تعبیر کرده است، جنگ سردی که این بار از طریق ورزش اعمال می شود.

بسیاری از کشورهای جهان، خواستار آن شده اند که ورزشکاران روسیه از حضور در المپیک ریو محروم شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند

آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به گردان آزوف را لغو کرد

پوتین: روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی ندارد