ناتو در لهستان و بالتیک واحدهای نظامی واکنش سریع مستقر می کند

ناتو در لهستان و بالتیک واحدهای نظامی واکنش سریع مستقر می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سران کشورهای عضو ناتو در نشست این سازمان در ورشو، پایتخت لهستان در مقابل با تعرض های احتمالی روسیه، تصمیم به استقرار واحدهای نظامی چندملیتی واکنش سریع در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک…

آگهی

سران کشورهای عضو ناتو در نشست این سازمان در ورشو، پایتخت لهستان در مقابل با تعرض های احتمالی روسیه، تصمیم به استقرار واحدهای نظامی چندملیتی واکنش سریع در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک گرفتند.

ینس اشتولتنبرگ، دبیرکل ناتو با بیان این که استقرار این نیروها تصریحی بر این نکته خواهد بود که حمله به یک عضو ناتو حمله به تمامی اعضا و متحدان است گفت:«ما تصمیم به تقویت حضور نظامی خود در کشورهای متحدمان در شرق اروپا گرفته ایم…مایلم اعلام کنم که ایجاد پیکرۀ واحدهای نظامی و استقرار آنها در لتونی بر عهده کانادا، در لیتوانی بر عهده آلمان، در استونی بر عهده بریتانیا و در لهستان بر عهده ایالات متحده خواهد بود.»

آقای اشتولتنبرگ در بخش دیگری از سخنانش گفت که فرستاده ناتو هفته آینده عازم مسکو خواهد بود تا تصمیمات جدید ناتو را به کاخ کرملین اعلام کند.

وی افزود:«ما بدنبال رویارویی نیستیم. ما همچنان بدنبال دیالوگی سازنده با روسیه هستیم. روسیه بزرگترین همسایه ماست، عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است و نقشی مهم در چالش های امنیتی در داخل و خارج اروپا ایفاء می کند.»

حمله نظامی روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی، ضمیمه شبه جزیره کریمه اوکراین و ادامه حمایت مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین باعث نگرانی های امنیتی و تشویش و اضطراب کشورهای حوزه بالتیک شده است. ناتو با استقرار ۴ هزار نیروی واکنش سریع در مرزهای غربی روسیه در پی تامین امنیت هم پیمانانی است که اعضای این سازمان هستند.

مسکو می گوید این گسترش رو به شرق ناتو و تصمیم به استقرار سپر دفاع موشکی در لهستان و رومانی است که تهدید و تنش می آفریند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه تهدید جنگ سرد بر سر اروپا

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند