Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رمضان خونین در سایه وحشتبار حملات تروریستی

رمضان خونین در سایه وحشتبار حملات تروریستی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی عید فطر، یکی از مهمترین اعیاد مسلمانان جهان، امسال با وجود حملات متعدد، رنگ اندوه داشت.

آگهی

گزارش تفصیلی

عید فطر، یکی از مهمترین اعیاد مسلمانان جهان، امسال با وجود حملات متعدد، رنگ اندوه داشت. در ماه رمضان امسال، نزدیک به ۳۵۰ نفر در حملاتی که اکثرا به گروه دولت اسلامی موسوم به داعش نسبت داده شده یا مسئولیت آن توسط این گروه پذیرفته شده، در کشورهای مختلف کشته شدند.

به نظر می رسد این حملات برای منحرف کردن افکار عمومی از تلفات و عقب رفتن مرزهای خودساخته این گروه افراطی در میدان جنگ در سوریه و عراق صورت گرفته است. ایالات متحده آمریکا، اردن، یمن، لبنان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، عراق، عربستان سعودی و ترکیه از جمله کشورهایی بودند که هدف این حملات قرار گرفتند. گرچه گروه داعش مسئولیت همه این حملات را بعهده نگرفته است.

روز ششم رمضان، مردی مسلح در کلوپ شبانه همجنسگرایان در شهر اورلاندو به روی مشتریان این باشگاه آتش گشود. در نتیجه این حمله ۴۹ نفر کشته شدند که پرتلفات ترین کشتار دسته جمعی در تاریخ معاصر آمریکا تلقی می شود. به گفته پلیس، تیرانداز کشته شده به گروه داعش ابراز وفاداری کرده بود اما هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط او با این گروه در زمان حمله وجود ندارد.

بیست و یکم رمضان، در بندرمکلا واقع در جنوب یمن در نتیجه یک رشته حملات وابستگان داعش، ۴۳ نفر کشته شدند که اکثر آنها از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بودند. در یکی از این حمله ها، بمب در جعبه مواد غذایی کار گذاشته شده که به سربازان برای افطار داده شده بود.

با حمله سه بمبگذار انتحاری مسلح به فرودگاه بین المللی استانبول، یکی از شلوغترین فرودگاههای جهان در روز بیست و دوم رمضان، ۴۴ نفر کشته و نزدیک به ۱۵۰ نفر زخمی شدند. مقامات ترکیه باور دارند که داعش حامی این حملات بوده است.

روز ۲۵ رمضان، مردان مسلح به چاقو و سلاح خودکار و مواد منفجره با حمله به رستورانی معروف در محله داکا، در پایتخت بنگلادش، ۳۵ نفر را برای چندین ساعت گروگان گرفته و در نهایت ۲۰ نفر از آنها را به قتل رساندند. گروه داعش مدعی برنامه ریزی این حمله است.

بیست و هفتم رمضان، انفجار انتحاری یک خودروی بمبگذاری شده در مقابل یک مرکز خرید در شهر بغداد، دست کم ۲۷۰ کشته بجا گذاشت. این یکی از مرگبارترین حملات در ۱۳ سال گذشته با وجود جنگ و شورش در عراق بوده است. داعش با پذیرفتن مسئولیت این حمله، شیعیان را هدف اصلی آن اعلام کرد.

روز ۲۸ رمضان، انفجار در سه شهر عربستان سعودی توسط بمبگذاران انتحاری باعث کشته شدن ۴ نفر از نیروهای امنیتی این کشور شد. یکی از این انفجارها در شهر مدینه و در نزدیکی مسجدالنبی روی داد. یک بمبگذار دیگر نیز که تبعه پاکستان شناسایی شد، خارج از ساختمان سفارت آمریکا در جده خود را منفجر کرد و باعث زخمی شدن دو نگهبان شد. سومین حمله نیزدر نزدیکی یک مسجد شیعیان در شرق عربستان رخ داد. هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفت.

ریاض معصص، مدیر بخش عربی یورونیوز می گوید: «سازمانهای تروریستی مانند داعش، ماه رمضان را ماه جهاد می دانند. بعضی از آنها ترجیح می دهند که حملات خود را درهفدهم ماه که روز «غزوه بدر» است، انجام دهند.همچنین در این ماه تجمعات مردم پرتعدادتر است و در نتیجه حملات این گروهها قربانیان بیشتری می گیرد. در هر صورت این عملیات انتحاری، زنگ خطری برای کشورهایی مانند عربستان است که با وجود اقدامات امنیتی شدید، قربانی این حملات می شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماه رمضان دقیقا کی شروع می‌شود؟

بریتانیا: تحریم‌ها کافی است، تروریستی خواندن سپاه پاسداران ضرورت ندارد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟