روسیه: بزودی بخش دوم «اس۳۰۰» به ایران ارسال می‌شود

روسیه: بزودی بخش دوم «اس۳۰۰» به ایران ارسال می‌شود
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت روسیه در نظر دارد که دومین بخش از سامانه موشکی «اس۳۰۰» را در آینده‌ای نزدیک به ایران بفرستد. پیش از این اولین محموله از این سامانه موشکی وارد ایران شده بود.

به گزارش «تسنیم» الکساندر فامین، رئیس سازمان فدرال همکاری فن آوری نظامی روسیه در این باره به روزنامه‌های این کشور گفته است: ما بخش اول را فرستاده‌ایم، این مجموعه کاملی است و ما در نظر داریم که بخش دوم را ارسال کنیم. شرکای ما نیز باید پرداخت لازم را انجام دهند.

روس‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که از جانب روسیه عملا همه چیز برای بارگیری آماده است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این انتقال اموال با شرکای ما انجام شود. همین که پرداخت مالی صورت گیرد کالا ارسال خواهد شد.

تهران برای تحویل گرفتن کامل سامانه موشکی «اس۳۰۰» باید ۹۰۰ میلیون دلار پرداخت کند.

اولین محموله سامانه موشکی «اس ۳۰۰» ۹ سال پس از امضای قرارداد بین ایران و روسیه اسفند ماه سال گذشته از طریق بندر انزلی وارد ایران شد و در مراسم رژه روز ارتش در تهران در ۲۹ فروردین ماه سال جاری هم بخش‌هایی از آن به نمایش درآمد.

ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ میلادی قراردادی برای خرید سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار امضا کردند که روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی و در پی تشدید تحریم‌های بین المللی علیه ایران از تحویل آن به تهران خودداری کرد. ایران نیز در واکنش به اقدام روسیه با طرح شکایت در مجامع بین المللی تقاضای چهار میلیارد دلار خسارت از مسکو کرده بود. اما به دنبال توافق هسته‌ای تهران و کشورهای غربی، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، ممنوعیت ارسال سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ایران را لغو کرد.

سامانه موشکی «اس ۳۰۰»، یک سامانه موشکی زمین به ‌هوای دوربرد با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست و در واقع نوع تکمیلی سامانه پدافندی ارتفاع بالای «اس ۲۰۰» به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد

ایران بدنبال محکومیت تروئیکای اروپایی: سیمرغ همزمان سه ماهواره را وارد مدار کرد

چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی؛ از روایت تازه حامد اسماعیلیون تا آزادی متهم ردیف اول