مهاجمان فرودگاه آتاتورک شناسایی شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  Anadolu, Reuters
مهاجمان فرودگاه آتاتورک شناسایی شدند

مقامات دولت ترکیه اعلام کردند که مهاجمان سه شنبه شب در فرودگاه بین المللی آتاتورک اتباع روسیه، ازبکستان و قرقیزستان بوده اند.

نام این سه تن اعلام نشده با این حال علاوه بر انتشار ویدیوهای دوربین مداربسته فرودگاه، گزارش شده که آنان یک ماه پیش از این رقه را ترک کرده و جلیقه های انفجاری استفاده شده در این حمله را نیز با خود از سوریه آورده بودند.

اگرچه تاکنون گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش مسوولیت این عملیات را برعهده نگرفته است با این حال مقامات ترکیه می گویند شواهدی قوی در دست دارند که نشان می دهد مهاجمان عوامل داعش بوده اند.

پلیس ترکیه پس از بمبگذاری های انتحاری در فرودگاه آتاتورک، حدود ۱۳ مظنون را در یورش به ۱۶ محل در شهر استانبول بازداشت کرد. سه تن از این بازداشت شدگان اتباع خارجی هستند. همچنین پلیس در اقدامی مشابه، در چهار منطقه شهر ساحلی ازمیر ۹ مظنون به ارتباط با «دولت اسلامی» را بازداشت کرد.

عملیات انتحاری در فرودگاه بین المللی آتاتورک که سومین فرودگاه پر تردد اروپا محسوب می شود ۴۴ کشته و ۲۳۹ مجروح برجاگذاشت. ۱۹ تن از جان باختگان انفجارهای انتحاری اتباع خارجی یا دارای تابعیت دوگانه بوده اند. در میان آنان یک ایرانی نیز شناسایی شده است.

هدف قرار گرفتن بزرگترین فرودگاه ترکیه در شامگاه ۲۸ ژوئن، هشتمین بمبگذاری انتحاری از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در این کشور به شمار می آید.