پلیس ترکیه هویت مهاجمان انتحاری فرودگاه آتاتورک را شناسایی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پلیس ترکیه هویت مهاجمان انتحاری فرودگاه آتاتورک را شناسایی کرد

پلیس ترکیه بخشی از تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته فرودگاه آتاتورک را منتشر کرد. در این تصاویر لحظه ای که یکی از سه مهاجم انتحاری وارد ساختمان فرودگاه شده و به سوی یکی از پلیس های فرودگاه تیراندازی می کند، نشان داده می شود.

دولت ترکیه اعلام کرد سه مهاجم انتحاری که روز سه شنبه به این فرودگاه حمله کردند، اهل کشورهای روسیه، ازبکستان و قرقیزستان بوده اند و مهاجم روس، اهل منطقه داغستان است.

پلیس ترکیه روز پنج شنبه در جریان عملیاتی که در شانزده نقطه شهر استانبول و همچنین شهر ازمیر به اجرا گذاشت ۱۳ نفر را دستگیر کرد که سه تن از آنها اتباع خارجی هستند. گفته می شود ۹ تن از افراد دستگیر شده، با گروه داعش در سوریه تماس داشته اند.

بنا بر اعلام نشریه «ینی شفک» (Yeni Safak) ترکیه، سازمان دهنده حملات انتحاری در فرودگاه اتاتورک، احتمالا فردی به نام «احمد چتایف» است. او اهل منطقه چچن و از رهبران عضو داعش است که در گروه موسوم به «دولت اسلامی» مسئولیت آموزش ستیزه جویان روس زبان را برعهده داشته است. احمد چتایف در لیست افراد تحریم شده توسط سازمان ملل قرار دارد و دولت روسیه نیز به دنبال دستگیری اوست.

حملات انتحاری شامگاه سه شنبه در فرودگاه آتاتورک استانبول که سومین فرودگاه پرتردد اروپا محسوب می شود، ۴۳ کشته و ۲۳۰ زخمی بر جای گذاشت.