گفتگوی یورونیزو با خبرنگار اعزامی به استانبول در مورد انفجارهای مرگبار

گفتگوی یورونیزو با خبرنگار اعزامی به استانبول در مورد انفجارهای مرگبار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک روز پس از حمله مرگبار به فرودگاه استانبول در ترکیه گیزیم عادل، گزارشگر یورونیوز در این زمینه با ورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در استانبول گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده…

آگهی

یک روز پس از حمله مرگبار به فرودگاه استانبول در ترکیه گیزیم عادل، گزارشگر یورونیوز در این زمینه با ورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در استانبول گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

گیزیم عادل: فرودگاه آتاتورک در استانبول شامگاه سه شنبه هدف حمله تروریستی قرار گرفت. به بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در استانبول ملحق می شویم و آخرین اخبار و تحولات مربوطه را دنبال می کنیم. با توجه به اینکه بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه تدابیر امنیتی ویژه ای را در فرودگاه آتاتورک استانبول درنظر گرفته بود چطور این سه بمبگذار انتحاری توانسته اند وارد فرودگاه بشوند؛ جایی که مسافران و نزدیکانشان کاملا کنترل می شود آنها چطور توانسته اند کلاشنیکف به داخل فرودگاه ببرند؟

بورا بایراکتار: «درست پشت سر من ورودی فرودگاه است؛ اولین جایی که در فرودگاه وارد آن می شویم. می بینید که خودروها وارد می شوند و پلیس کنترل می کند. پلیس به خودروهایی که نزدیک می شوند نگاهی می اندازند و اگر مورد مشکوکی نباشد به آنها اجازه ورود می دهد. حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر جلوتر از آن ترمینال پروازهای خروجی است. احتمالا تروریستها با تاکسی از این ورودی گذشتند. آنها در ورودی اصلی که با دستگاه های اسکنر شدیدا تحت کنترل است جلیقه به تن کردند و از آنجایی که هوا در این فصل در استانبول گرم است پلیس به آنها مشکوک شد. در این لحظه آنها برای از میان برداشتن این مانع کنترلی اقدام به تیراندازی کردند و اولین انفجار روی داد. درست پس از آن دیگر مهاجمان انتحاری خود را به داخل ترمینال رساندند. اما مشکل اصلی این است که در ورودی اول که درست پشت سر من است کنترل به معنای واقعی صورت نمی گیرد و همه خودروها کنترل نمی شوند.»

گیزیم عادل: گروه داعش اخیرا مخالفت خود را با مذاکرات ترکیه و اسرائیل برای عادی سازی روابط دو کشور اعلام کرده است. آیا این حمله ارتباطی با این موضوع دارد؟

بورا بایراکتار: «وقتی به این حمله توجه می کنیم می بینیم که موضوع به غایت پیچیده است. گرچه خبر مربوط به روابط بین ترکیه و اسرائیل تنها چند روز پیش منتشر شد اما دریافته ایم که آنها کارهای مقدماتی این حمله را قبلا انجام داده بودند. برخلاف اینکه این حمله می تواند واکنشی به تصمیم ترکیه باشد، باید گفت که داعش علیه ترکیه دست به تحرکات زیادی زده است. داعش امسال در ترکیه چهار حمله انجام داده و حمله اخیر نهمین آن در کل حملات این گروه است. این گروه تروریستی ترکیه را به این دلیل هدف قرار داده که حکومت آن لائیک است و ترکیه عضو ائتلاف مبارزه با داعش محسوب می شود. علاوه بر این دومین سالگرد اعلام خلافت داعش است. از سوی دیگر چند عملیات امنیتی مهم علیه داعش در ترکیه صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه نزدیک به ۲۰۰ مظنون به عضویت در گروه داعش را دستگیر کرد

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟