دهها نفر در انفجارهای انتحاری فرودگاه آتاتورک جان باختند

دهها نفر در انفجارهای انتحاری فرودگاه آتاتورک جان باختند
نگارش از Euronews

فرودگاه آتاتورک در استانبول شامگاه سه شنبه صحنۀ چند انفجار انتحاری بود که به گفتۀ مقامات ترکیه، در نتیجۀ آن دست کم ۳۶ نفر کشته شده اند.

فرودگاه آتاتورک در استانبول شامگاه سه شنبه صحنۀ چند انفجار انتحاری بود که به گفتۀ مقامات ترکیه، در نتیجۀ آن دست کم ۳۶ نفر کشته شده اند. برخی از منابع خبری از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس تعداد کشته شدگان را ۵۰ نفر عنوان کرده اند.

به گفتۀ وزارت دادگستری ترکیه، علاوه بر انتحار کنندگان، یک نفر نیز با کلاشنیکف اقدام به شلیک به روی مسافران کرده است. حداقل ۱۴۷ نفر نیز در حملات صورت گرفته در این فرودگاه مجروح شده اند. پلیس می گوید دو نفر از انتحارکنندگان خود را در ترمینال فرودگاه منفجر کرده و نفر سوم نیز در پارکینگ این فرودگاه دست به انتحار زده است.

بنا به اخبار منتشر شده، این انفجارها در نزدیکی ترمینال پروازهای بین المللی صورت گرفته و در پی آن تمامی پروازهای این فرودگاه لغو شده یا به فرودگاههای شهرهای نزدیک هدایت شده اند. این فرودگاه به طور کامل از مسافران تخلیه شده و پلیس در حال جستجو برای یافتن مواد منفجرۀ احتمالی است.

یک شاهد عینی با اشاره به صدای مهیب انفجار می گوید: «صدای انفجار شدید بود اما در داخل محل مورد حمله خیلی بدتر بوده، من صدای شلیک گلوله نشنیدم اما تعدادی از مسافران می گفتند که شلیک هم صورت گرفته است. من صدای دو انفجار را شنیدم.»

مقامات استانبول می گویند تعدادی از مسافران خارجی نیز در میان کشته شدگان و مجروحان دیده می شوند اما بیشتر قربانیان اهل ترکیه هستند.هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته اما بنا به اعلام منابع خبری ترکیه، دولت این کشور داعش و کردهای مسلح نزدیک به پ.ک.ک یا گروه موسوم به «شاهین های آزادی» را مظنونان این انفجارها معرفی می کند. انفجارهای فرودگاه آتاتورک که بزرگترین فرودگاه ترکیه محسوب می شود به فاصلۀ سه هفته پس از انفجار یک اتوبوس حامل نیروهای پلیس در استانبول رخ می دهد که یازده کشته و ۳۶ مجروح برجای گذاشت.

استانبول یکی از مهمترین مقاصد گردشگران است و روزانه دهها هزار مسافر وارد فرودگاه آتاتورک می شوند که به نوعی نقطۀ اتصال آسیا به اروپا تلقی می شود.

مطالب مرتبط