برنامه اتحادیه اروپا پس از برکسیت چیست؟

برنامه اتحادیه اروپا پس از برکسیت چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سوال: «واقعیت این است که برکسیت می تواند پژواکی مشابه در سراسر اتحادیه اروپا ایجاد کند، آیا این آغازی برای پایان اتحادیه اروپا است؟» این پرسشی بود که خشم رئیس کمیسیون اروپا را در پی…

آگهی

سوال: «واقعیت این است که برکسیت می تواند پژواکی مشابه در سراسر اتحادیه اروپا ایجاد کند، آیا این آغازی برای پایان اتحادیه اروپا است؟»

این پرسشی بود که خشم رئیس کمیسیون اروپا را در پی داشت. ژان کلود یونکر، رئیس پارلمان اروپا در پاسخ گفت: «خیر، اروپا نمرده است. اروپا با وجود این بحران به حیات خود ادامه می دهد.»
اما جزئیات طرح توسعه و هدف و راهی که برای پیشبرد اهداف اروپا در نظر گرفته شده چندان واضح نیست.

نخستین جلسه پارلمان اروپا بعد از برکسیت پرتنش و با رد و بدل شدن سخنانی میان رئیس کمیسیون اروپا و رئیس حزب استقلال بریتانیا همراه بود.

ژان کلود یونکر، در این جلسه تاکید کرد :«درست است که نیاز به تغییراتی داریم اما نباید اصول و بنیان ها را تغییر دهیم. اساس این است که اروپا به عنوان پرژه ای برای صلح و آینده باقی بماند. این تعهد من در برابر این پارلمان است.»

اما چه مواردی و چگونه نیاز به تغییر دارند؟ برنامه جایگزین نهادهای اروپایی چیست؟

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا در این رابطه می گوید: «یکی از موارد، ایجاد احساس ناامنی است که می تواند از هم اکنون آغاز و تا هفته ها و ماه های بعد ادامه یابد. همچنین نیاز به یک مذاکره و بحث عمیق نیز احساس می شود. بحث درباره آینده اتحادیه اروپا و ۲۷ کشور عضو آن.»

رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در همه پرسی هفته گذشته نگرانی هایی را درباره آینده این اتحادیه ایجاد کرده است. نگرانی از پایان بازار واحد و ارز یکسان که می تواند مشکلات بسیاری برای هر یک از کشورهای عضو ایجاد کند.

اما چگونه می توان بر لزوم وجود اتحادیه اروپا تاکید کرد در شرایطی که هر روز تعداد بیشتری از شهروندان کشورهای عضو این اتحادیه بر لزوم جدایی از آن تاکید دارند؟

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا دراین باره می گوید: «این یک زمان تاریخی است اما قطعا زمانی برای یک واکنش هیجانی نیست. من می خواهم به همه اطمینان دهم که ما برای مقابله با این سناریوی منفی نیز آماده هستیم. همانطور که می دانید اتحادیه اروپا پروژه ای تنها برای روزهای خوب و خوش نیست.»

واقعیت این است که رهبران کشورهای اروپایی نیازی به ارایه برنامه ها و اهداف خود تا پیش از آغاز روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ندارند. به این ترتیب تا زمان اجرای برکسیت، سران اروپا نیز فرصت خواهند یافت تا درباره یک استراتژی مشخص در راستای ثبات اتحادیه به توافق برسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معاون وزیر دفاع روسیه به اتهام «رشوه‌خواری» بازداشت شد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است