افزایش ازدواج‌هایی که در آن زنان تحصیلات بالاتری از مردان دارند

افزایش ازدواج‌هایی که در آن زنان تحصیلات بالاتری از مردان دارند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی‌ اکبر محزون، مدیرکل «دفتر اطلاعات، آمار و مهاجرت» سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد تازه‌ ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد شمار ازدواج‌هایی که در آن زنان تحصیلات بالاتری نسبت به مردان دارند، رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای محزون علت افزایش این مساله را، افزایش شمار زنانی که در یک دهه گذشته وارد دانشگاه‌ها شدند اعلام کرده است.

این مقام سازمان ثبت احوال افزوده است: در ۳۵درصد ازدواج‌های انجام‌شده در سال گذشته (سال ۱۳۹۴) زوجین تحصیلات برابر داشتند و در نزدیک به ۱۷ درصد ازدواج‌های ثبت‌ شده میزان تحصیلان زن بیشتر از مرد بوده است.

وی اما تاکید کرده است که کماکان آمارها نشان می‌دهد بیشتر افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند ترجیح می‌دهند با فردی با میزان تحصیلات برابر ازدواج کنند.

رابطه تحصیلات و طـلاق

آقای محزون در ادامه و در خصوص آمارهای مربوط به وضعیت طلاق در ایران گفته است در بیش از ۳۱ درصد طلاق‌های ثبت‌ شده، میزان تحصیلات زوجین یکسان بوده است.

وی افزوده است: در ۱۷ و نیم درصد طلاق‌ها، زنان تحصیلات بیشتری داشته‌اند و در بیش از ۱۳ درصد طلاق‌ها، میزان تحصیلات مردان بیشتر بوده است.

مدیرکل «دفتر اطلاعات، آمار و مهاجرت» سازمان ثبت احوال کشور پیشتر با اشاره به افزایش طلاق در ایران گفته بود: از نظر سنی بیشترین آمار طلاق در زنان و مردان متعلق به گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال است، حدود ۱۳ درصد طلاق‌ها در یک سال اول زندگی اتفاق افتاده و ۴۷ درصد طلاق‌های ثبت شده هم در ۵ سال اول بوده‌اند.

بیشتر ازدواج‌ها در ایران میان دیپلمه‌ها بوده است

علی‌اکبر محزون در بخش دیگری از ارائه آمارهای خود گفت بیشتر ازدواج‌‌های سال گذشته در ایران، میان افرادی با تحصیلات دیپلم صورت گرفته است.

وی افزود: نزدیک به ۵۳ درصد مردانی که سال گذشته ازدواج کرده‌اند مدرک تحصیلی دیپلم داشتند و ۵۲ درصد زنانی که در یک سال اخیر ازدواج کردند نیز دیپلمه بودند.

این مقام سازمان ثبت احوال گفت:‌ حدود ۲۲ درصد ازدواج‌های ثبت‌ شده در سال گذشته نیز میان مردان و زنانی بود که تحصیلات دانشگاهی و در اکثر موارد مدرک تحصیلی لیسانس داشتند. همچنین حدود ۱۰ درصد زنانی که در سال گذشته ازدواج کردند تا پایان دوران راهنمایی تحصیل کردند و نزدیک به ۱۲ درصد مردان نیز تحصیلات زیر دیپلم یا سیکل داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ازدواج اجاره‌ای؛ پدیده‌ای جدید در ایران

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد

ایران و اسرائیل؛ چگونه دو کشور متحد به دشمنان قسم‌خورده تبدیل شدند؟