نماینده پارلمان اروپا: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به نفع ایران نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نماینده پارلمان اروپا: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به نفع ایران نیست

فیلیپ جووَن، نماینده پارلمان اروپا و عضو گروه روابط با ایران در مصاحبه با یورونیوز، جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) را به ضرر ایران توصیف کرد.

آقای جوون که عضو گروه پارلمانی (حزب مردم اروپا) است در پاسخ به پرسش یورونیوز فارسی درباره پیام توییتری حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری ایران گفت: «ایران، با توجه به توافق‌ها و مذاکرات اخیر با اروپا، احتیاج به طرف‌هایی در مذاکره دارد که شرایط پایداری داشته باشند. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وضعیت را [برای این کشور و همچنین اتحادیه اروپا] ناپایدار می‌کند؛ امری که برای ادامه مذاکرات میان ایران و کشورهای اروپایی به هیچ وجه مناسب نیست.»

صبح روز جمعه و پس از انتشار خبر رای مثبت اکثر شهروندان بریتانیا به جدایی از اتحادیه اروپا، حمید ابوطالبی با انتشار چند پیام در حساب توییتر خود، «خروج انگليس [بریتانیا] ازاتحاديه اروپايی» را « يك “فرصت تاريخي” برای ايران» خواند و افزود که «بايد ازاين فرصت تازه، نهايت بهره را برد.»


آقای جوون همچنین درباره واکنش مقام‌های روسیه به مساله برکسیت و استقبال سرد آن‌ها از خروج بریتانیا گفت: «درباره روسیه و دیگر طرف‌های اتحادیه اروپا هم همین وضعیت [که درباره ایران به آن اشاره شد] پابرجاست. حاکمان خردمند می‌دانند که در جهان امروز به شرکا و طرف‌های با ثبات نیاز دارند.»