عقب نشینی وزارت کشور فرانسه : محدودیت به جای ممنوعیت راهپیمایی پنجشنبه پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عقب نشینی وزارت کشور فرانسه : محدودیت به جای ممنوعیت راهپیمایی پنجشنبه پاریس

سندیکاهای مخالف قانون کار در فرانسه بالاخره اجازه راهپیمایی در روز پنجشنبه۲۳ ژوئن (۳ تیر) را پیدا کردند.

در دیدار ظهر چهارشنبه روسای سندیکاها و مسئولان وزارت کشور مقرر شد راهپیمایی مزبور در محدوده میدان باستی و در مسیر کوتاهتری (باستی- بَسَن دُلارسِنال) انجام شود.

پیش تر درخواست اتحادیه های کارگری برای برگزاری دهمین حرکت اعتراضی خود طی سه ماه گذشته، با مخالفت استانداری روبرو شده بود.

پلیس به اتحادیه های کارگری در مقابل پیشنهاد کرده بود اعتراض خود را در قالب «تجمع» در میدان جمهوری (رپوبلیک) عملی کنند که مورد قبول رهبران اتحادیه های کارگری قرار نگرفت.

برنار کازنوو، وزیرکشور فرانسه به خشونت کشیده شدن تظاهراتهای پیشین و همچنین دغدغه های امنیتی ناشی از برگزاری رقابتهای فوتبال یورو ۲۰۱۶ را از عمده دلایل تصمیم مزبورعنوان کرده است.

در تظاهرات خیابانی روز ۱۴ ژوئن (۲۶ خرداد) درگیریهای گسترده ای بین نیروهای پلیس و معترضان اصلاح قانون کار بوجود آمد و دست کم ۴۰ نفر از جمله نیروهای پلیس مجروح شدند. نیروهای امنیتی ۲۷ تن را بازداشت کردند و برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به خشونت متوسل شدند.

قرار است سنای فرانسه هفته آینده (۹تیر) قانون اصلاح شده کار را به رای بگذارد.

طبق آخرین نظر سنجی ها و برغم خشونت در تظاهرات ۱۴ ژوئن، کماکان اکثریت (۶۰ درصد) فرانسویها از این جنبش اعتراضی حمایت می کنند.