از پیشتازی مرسدس در مسابقات فرمول یک آذربایجان تا قهرمانی با اتومبیل شش چرخ

از پیشتازی مرسدس در مسابقات فرمول یک آذربایجان تا قهرمانی با اتومبیل شش چرخ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قهرمانی رُزبرگ در آذربایجان تیم مرسدس مثل فصل پیش بی رقیب است.

آگهی

قهرمانی رُزبرگ در آذربایجان

تیم مرسدس مثل فصل پیش بی رقیب است. نیکو رُزبرگ بازهم به قهرمانی رسید. این راننده آلمانی که از خط یک مسابقه بزرگ باکو را آغاز کرده بود با ۱۶.۶ ثانیه اختلاف نسبت به نفر دوم، از خط پایان گذشت.

هموطن او، سباستین فتل، رتبه دوم را برای تیم فِراری به ارمغان آورد و این در حالی بود که سرخیو پرز، راننده مکزیکی تیم فُرس ایندیا، با خوش شانسی به عنوان نفر سوم روی سکو رفت چرا که کیمی ریکونِن، جریمه شد و علیرغم برتری، سکو را از دست داد.

در پایان لوییس همیلتون که از جایگاه دهم این مسابقه را آغاز کرده بود، با یک نمایش عالی در پایان پنجم شد. در جدول کلی رده بندی نیکو رُزبرگ با ۲۴ امتیاز اختلاف نسبت به این همتیمی بریتانیایی اش، در صدر قرار دارد.

قهرمانی با اتومبیل شش چرخ

در تاریخ ۱۳ ژوئن ۱۹۷۶ اولین و آخرین قهرمانی تیم «تیرِل» با اتومبیل «شش چرخ» رقم خورد. اکثرعلاقمندان ماشین سواری بخوبی این کورسی شش چرخه موسوم به P۳۴ یا «تیرل شش چرخ» را به یاد دارند. جکی استیوارت بازنشسته، با کارنامه سه قهرمانی جهان شرط بست که این اتومبیل شش چرخ قهرمانی را نصیب تیم محبوبش تیرل کند.
رویایی که در رقابتهای فرمول یک جایزه بزرگ سوئد محقق شد. قهرمانی به جودی شکتور، راننده اهل آفریقای جنوبی این تیم رسید رسید و همتیمی اش پاتریک دُپَیه فرانسوی هم در جایگاه دوم ایستاد. البته از آن به بعد دیگر شاهد حضور اتومبیل های شش چرخ در مسابقات نبودیم. در سال ۱۹۸۳ هم قانون در این زمینه شفاف شد: «همه اتومبیل های حاضر در مسابقات باید چهارچرخ داشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمول یک؛ همیلتون روند پیروز‌ی‌ در مسابقات فصل را از دومین گرند پری اتریش آغاز کرد

فرمول یک؛ همیلتون با فتح جایزه بزرگ بریتانیا رکوردی جدید برجای گذاشت

فرمول یک؛ گرند پری موناکو از نگاه قهرمان سابق جهان