Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی: وقتی می‌گوییم دشمن داریم، می‌گویند شما دچار توهم توطئه‌اید

رهبر جمهوری اسلامی: وقتی می‌گوییم دشمن داریم، می‌گویند شما دچار توهم توطئه‌اید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، احتمال هرگونه همکاری کشورش با آمریکا در خصوص بحران‌های خاورمیانه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای خامنه‌ای روز جمعه چهاردهم خرداد در مراسم بیست‌وهفتمین سالگرد فوت بنیانگذار جمهوری اسلامی با انتقاد مجدد از اعتماد به آمریکا گفت: «تجربه‌ای در مذاکرات هسته‌ای پیدا کردیم که نباید فراموش کنیم. تجربه این است که ما اگر تنازل هم کنیم، آمریکا دست از نقش مخربش بر نمی‌دارد.» رهبر ایران همچنین عدم مشارکت این کشور در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش را آگاهانه توصیف کرد و گفت: «اینکه ما در قضایای منطقه مثل سوریه حاضر نشدیم در ائتلاف به‌اصطلاح آمریکایی وارد شویم به این علت است [که] آنها یک نقشه‌ای و هدف‌هایی دارند و مایلند از قدرت و نیرو و نفوذ جمهوری اسلامی در رسیدن به این اهداف استفاده کنند.»

رهبر ایران دو سال پیش و در زمان آغاز عملیات هوایی ائتلاف بین‌المللی به‌رهبری آمریکا علیه داعش، این ائتلاف را پوچ، توخالی و جهت‌دار توصیف کرده و گفته‌ بود «اینکه آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته جمعی مایوس می‌شود، مایه‌ی افتخار ما است و افتخاری بالاتر از این، برای خود نمی‌دانیم.»

خامنه‌ای: گمان نکنیم انقلابی فقط آن کسی است که در کنار امام بوده اگر معنای #انقلاب را این بگیریم انقلابی همین ما پیر و پاتال‌ها خواهیم بود

— Pooneh Irani (@poonehirani) 3 juin 2016

آقای خامنه‌ای همچنین از ادبیات سیاسی خود و تکیه بر لفظ دشمن دفاع کرد و گفت: «وقتی می‌گوییم دشمن داریم، می‌گویند شما دچار توهم توطئه‌اید. خود این مطرح کردن توهم توطئه یک توطئه برای کم کردن حساسیت‌ها نسبت به دشمنی‌ها است. واضح‌ترین مسائل را انکار می‌کنند.» وی مشارکت در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، تاسیس ساواک، همکاری با صدام در جریان جنگ هشت‌ساله و بمباران سکوهای نفتی ایران را به عنوان مصادیق واضح خصومت ایالات متحده با ایران توصیف کرد.

رهبر ایران همچنین خواستار ادامه جریان انقلاب در ایران شد و با نادرست خواندن سخنانی که «انقلابی بودن» را به حضور در کنار آقای خمینی تقلیل می‌دهند گفت: «اگر معنای انقلاب را این بگیریم، انقلابی، همین ما پیر و پاتال‌ها خواهیم بود.» در سال‌های گذشته اکبر هاشمی رفسنجانی بسیاری از مقام‌های مخالف و منتقد خود در جمهوری اسلامی را – که عمدتا کم سن و سال تر از وی بودند- به عدم حضور در جریان انقلاب اسلامی متهم کرده بود. شماری از رسانه‌های نزدیک به جریان اصولگرا، از این خط مشی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کردند.

آقای خامنه‌ای همچنین با اشاره به انتشار سندی در شبکه بی‌بی‌سی فارسی درباره نامه آیت‌الله خمینی به دولت جان اف کندی در سال ۱۳۴۲ گفت: «به‌مناسبت سالگرد ارتحال امام دستگاه تبلیغاتی انگلیس علیه امام پاکیزه و مطهر ما سند منتشر می‌کنند، سند را از مدارک آمریکایی آوردند، آمریکایی که هواپیمای مسافربری ایران را با ۳۰۰ مسافر سرنگون می‌کند، از جعل سند ابا دارد؟» پیشتر حمید انصاری، قائم ‌مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی، تلاش آیت‌الله خمینی برای تماس با دولت آمریکا را تکذیب کرده بود.

با وجود انتقادهای تلویحی رهبر ایران از نرمش دولت در سیاست خارجی، وی خواستار حفظ اتحاد دولت و ملت شد. آقای خامنه‌ای گفته است که با اینکه ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای پایبند بوده، «آن طرفِ بدقول، بدعهد و بدحساب تا الان دبه کرده است.» در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ گفته بود: «طرف مقابل روی موضوعاتی که بر سر آن‌ها تفاهم کرده‌ایم، دبه می‌کند، اما من مطمئنم در مجموع مذاکرات به نتیجه خواهد رسید».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است