مدیترانه و قاچاقچیان، بیرحمانه تر از گذشته به جان مهاجران می تازند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مدیترانه و قاچاقچیان، بیرحمانه تر از گذشته به جان مهاجران می تازند

دهها مهاجر که قصد داشتند از مدیترانه عبور کنند تنها در فاصلۀ ۲۳ تا ۲۹ ماه مه جان خود را در این دریا که خطرناکترین راه آبی محسوب می شود، از دست دادند.

نیروی دریایی ایتالیا می گوید طی روزهای گذشته بیش از ۱۲۰۰۰ مهاجر را از دریا گرفته و به گفتۀ همین منبع، تنها در روز شنبه همزمان با نجات ۶۲۹ مهاجر، جسد ۴۵ تن دیگر از این مهاجران نیز به جزیرۀ کالابریا منتقل شده است.

یکی از مهاجران اهل اریتره که از مدیترانه جان سالم به در برده است، می گوید همۀ دوستانش او را از این سفر برحذر داشته اند. او می گوید: «آنها به من می گفتند سفر با قایق های بادی را امتحان نکن اما من حرف های آنها را باور نکردم. فکر می کردم آسان است و می خواستم این راه را امتحان کنم اما حالا این خطر را باور می کنم. وحشتناک بود اما با ماندن در کشور نیز همین شرایط بد را داشتم اگر در اریتره می ماندم حتما مرده بودم.»

وزارت کشور ایتالیا با احتساب تعداد مهاجرانی که تنها در هفتۀ گذشته به سمت این کشور سرازیر شده اند تخمین می زند که تعداد این مهاجران در سالجاری از ۲۰۰.۰۰۰ نفر خواهد گذشت.

نیروی دریایی ایتالیا می گوید روزانه به طور میانگین ۱۲ عملیات نجات را طی روزهای گذشته صورت داده است و در میان این مهاجران، تعداد کودکانی که والدین شان را در طول این سفر از دست داده اند قابل توجه است. یکی از کودکان نجات یافته نوزاد ۹ ماهه ایست که مادر باردار خود را در یک آتش سوزی در قایق مهاجران از دست داده و به جزیرۀ لامپدوزا منتقل شده است. پیترو بارتولو، مسئول رسیدگی به امور بهداشتی مهاجران در جزیرۀ لامپدوزا این نوزاد را تحت درمان اولیه قرار داده و در گفت و گو با رسانه های ایتالیا از تصمیم خود برای فرزندخواندگی «مرحمت» خبر داده است.

تعداد قربانیان در مدیترانه در این چند روز به طور دقیق مشخص نیست اما کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تعداد آنها را بیش از ۵۰۰ نفر تخمین می زند.