تشکیل راست گراترین دولت اسرائیل: آویگدور لیبرمن وزیر دفاع شد

تشکیل راست گراترین دولت اسرائیل: آویگدور لیبرمن وزیر دفاع شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و آویگدور لیبرمن گزینه انتخابی او برای وزارت دفاع، که ملی گرایی تندرو به شمار می رود، روز چهارشنبه یک توافقنامه ائتلاف امضا کردند و اطمینان دادند که راست گراترین دول

آگهی

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و آویگدور لیبرمن گزینه انتخابی او برای وزارت دفاع، که ملی گرایی تندرو به شمار می رود، روز چهارشنبه یک توافقنامه ائتلاف امضا کردند و اطمینان دادند که راست گراترین دولت تاریخ اسرائیل مسئولانه عمل خواهد کرد.

انتخاب آقای لیبرمن که برای سخنان تند ضد عرب و ضد فلسطینی مشهور است و یک بار تهدید به بمباران سد اسوان مصر کرده بود انتقادات زیادی در داخل و خارج اسرائیل به همراه داشته است.

آویگدور لیبرمن که وزیر دفاع دولت نتانیاهو خواهد بود و پیش از این گفته بود که هدفش اصلی اش امنیت اسرائیل است، پس از امضای توافقنامه در سخنانی گفت: «ما تعهد کرده ایم، تعهدی قدرتمند به صلح و توافق و برای دستیابی به تفاهم بین خودمان و همسایگانمان. من امیدوارم که این ائتلاف در این مسیر بسیار کارآمد و همدلانه عمل کند.»

محمد شطایح مشاور محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به این ائتلاف گفت: «تعیین یک وزیر فاشیست که در یکی از شهرک ها در منطقه اشغال شده زندگی می کند در واقع مظهر برنامه شهرک سازی اسرائیل است. آنچه دولت اسرائیل به آن علاقمند است ساخت شهرک های بیشتر، داشتن شهرک نشینان بیشتر و اجتناب کامل از تلاش های بین المللی برای پایان دادن به اشغال و درگیری است.»

شهرک سازی های مداوم اسرائیل در کرانه غربی رود اردن که از سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شده از موارد مهم اختلاف میان دو طرف در فرایند صلح است.

سامی ابو زهری سخنگوی حماس نیز در واکنش به انتخاب لیبرمن گفت: «انتصاب لیبرمن نشانه افزایش افراط گرایی و نژادپرستی در فرایند اشغالگری اسرائیل است. ما از جامعه بین المللی می خواهیم به مسئولیت هایش در این زمینه عمل کند.»

جمعه گذشته صدها نفر از هواداران حماس بمناسبت روز نکبت، اصطلاحی که برای جنگ ۱۹۴۸ بکار می رود و به ایجاد کشور اسرائیل انجامید در غزه بر ضد بنیامین نتانیاهو و آویگدور لیبرمن تظاهرات کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو و مخالفان بر سر تشکیل «دولت وحدت ملی» در اسرائیل به توافق رسیدند

دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف توافق کردند

اعتراض با تراکتور و تپاله گاو؛ کشاورزان خشمگین فرانسه بزرگراه‌ها را می‌بندند